| Model | SF-1300F14GE |
| Maximum Wattage | 1300W |
| Transform Efficiency | 20%: 87% ; 50%: 90% ; 100%: 87% (115V Internal Gold) Efficiency |
| Cybenetics Certified | Efficiency: Gold / Efficiency 230V: Gold |
| Intel Power Design Guide | EPS Ver. 2.92 & ATX 3.1 |
| AC Input / Frequency | 100V-240V / 60 / 50Hz, Full Range APFC |
| Fan Size | 14cm FDB FAN |
| Dimension | 150mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP / OTP / NLO / SIP |
| Safety Certificates | cTÜVus / TÜV / CB / CE / FCC / UKCA / RCM / BSMI / RoHS / KCC / EAC / CCC |
| Temperature | Passed 50℃ Hot Testing |
| Cable Wires | |
| 20+4 Pin | One Cable (600mm) |
| 8 (4+4 Pin) CPU | Two Cables (700mm) |
| PCI 6+2 Pin | Four Cables (700mm) |
| 4 SATA | Two Cables (550mm + 130mm + 130mm + 130mm) |
| 4 Molex | One Cable (550mm + 150mm + 150mm + 150mm) |
| 16 Pin (12V-2x6) | One Cable (700mm) |
| Detachable | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Best Brand - Kyle , 30 December 2025
- Rock-Solid PSU + Excellent Service from Wootware - Darren, 10 December 2025
I recently purchased the Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W from Wootware and I’m extremely impressed. The PSU is an absolute beast, silent, stable, and delivers clean power even under heavy load. Build quality is premium, and it handles my high-performance setup without breaking a sweat.
- Good quality and price. Does exactly what it says on the box. - Melt, 7 July 2025
- Great Value and Quiet - Nazeem, 12 March 2025
- Great value - Feroz, 16 January 2025
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....