| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | Liquid Freezer III |
| Model | ACFRE00144A |
| Compatibility | |
| Intel | 1700 |
| AMD | AM5, AM4 |
| TIM | MX-6 (0.8 g) |
| Operating Ambient Temperature | 0—40 °C |
| Weight | 1870 g |
| LED Connector | 3-Pin A-RGB Connector |
| All-In-One Connector | 4-Pin PWM Connector |
| Splitt Connector | 3x 4-Pin PWM Connector |
| Pump | |
| Pump | 800—2800 rpm (PWM controlled) |
| Current | Voltage | 0.35 A | 12 V DC |
| Cold Plate | Copper, Micro Skived Fins |
| Tube Length | 450 mm |
| Tube Diameter | Outer: 12.4 mm, Inner: 6.0 mm |
| Radiator | |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 398 (L) x 120 (W) x 38 (H) mm |
| VRM Module | |
| VRM Fan | 400—2500 rpm (PWM controlled) |
| Current | Voltage | 0.05 A | 12 V DC |
| LEDs | 12x A-RGB LEDs |
| Current | Voltage (LEDs) | 0.40 A | 5 V DC |
| Radiator Fans | |
| Fan | 3x P12 PWM PST A-RGB |
| Speed | 200—2000 rpm |
| Air Flow | 48.82 cfm | 82.91 m³/h |
| Static Pressure | 1.85 mmH2O |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Current | Voltage | 0.11 A | 12 V DC |
| Cable Length | 400 mm |
| Connector | 4-Pin PWM Connector |
| RGB | |
| LEDs | 12x A-RGB LEDs |
| Current | Voltage | 0.40 A | 5 V DC |
| Cable Length | 400 mm 800 mm Splitter Cable |
| Connector | 3-Pin A-RGB Connector 3-Pin Plug |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Artic Liquid Freezer III 360 - Thabani, 16 February 2026
I am using this cooler with i9 11900k CPU with a MSI MPG Z590 Carbon WIFI motherboard LGA 1200. The Artic Cooler is compatible with the LGA 1700. I found a retrofit kit recommended by Artic to make it compatible with my LGA1200 11gen CPU. I get 4.8ghz overclocked with temps up to 85 degrees. If I push the clock speeds to 5.10ghz the temps gets over 95 degrees. I thought this cooler could bring more chill temps but these are better temps I am getting compared to my previous cooler
- Silent as a Ninja - Witblitz, 5 February 2026
9800X3D hardly breaks a sweat, no audible pump noise either. I suggest you use the cable splitter and PWM your Fans,VRM,Pump independently.
- Just get this one... seriously... get it - Wouter, 3 November 2025
This thing is huge (That's what she said) and looks amazing. Overkill for my 9700x but at least I'm sorted for my 10950x3d later.
- It’s cold. - Stefan, 30 October 2025
Even though most people don’t need an AIO, or liquid cooling in general, for those that do, I am happy with this so far. I’ll update my review once I’ve really started to give the cooling a run for it’s money.
- An absolutely chilly AIO! - Kyle, 13 September 2025
Make sure your case can fit this - It's really large.
Keeping my 9950X3D below 55C whilst under load - Comes with Intel and AMD (AM4/AM5) adapters.
ARGB headers make this a very easy install. - ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CPU Cooler - Hercules, 6 July 2025
The perfect paring for my CPU, fans and Led's were pre-wired as I required so installation was slick simple and fast and exceptionally neat. As far as performance its is doing great with low CPU temps on idle +- 28 degrees on a CPU stress test temps only reached 61 degrees Celsius and fans were set to 60 percent. In short this may be a little overkill for my Ryzen 7 9800x3d but its working much better than expected.
- Works quite well. - Michiel, 16 May 2025
I am really happy with this product. A lot of computer geeks will complain about the extra hassle involved in removing the OEM CPU socket 1700 from the board and installing the custom made Arctic frame over the CPU, but I love it! Yes it makes the installation a little bit more technical but a novice PC user will not be installing an AIO anyway. My only gripe is a very small (but sufficient) amount of thermal paste supplied with the unit. Still,, very good value for money.
- Exciting cooling system - Taeke, 17 April 2025
Very nice system which only just fits into the tower case. Very happy so far with the performance and value for money on this motherboard. 3900K core i9 working well on Z790 Aero G Motherboard
- One Of the Best AIO Coolers - Justin, 10 April 2025
This AIO cooler stands out as one of the best options available, especially if performance is your top priority. The mounting system—particularly for Intel setups—is exceptionally well-designed, making installation straightforward and secure. It's also a big plus that it includes high-quality thermal paste and a contact frame right out of the box, saving you the trouble and cost of sourcing those separately.
The radiator is impressively large and well-built, contributing to excellent cooling performance. My only minor gripe is with the hoses—they feel slightly cheaper compared to those on similarly priced AIOs. While they don’t impact functionality, it's something to keep in mind if you're picky about build materials.
Aesthetically, this cooler might not win any design awards, so if your build is all about looks, it may not be the best fit. However, if you're focused on performance, this AIO is a top-tier choice that delivers where it really matters.
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR17,399.00
R13,999.00
Save: R 3,400!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,699.00
R11,799.00
Save: R 3,900!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Sapphire Radeon RX 9070 XT NITRO+ 11348-01-20G 16GB GDDR6 256-Bit...
In stock with WootwareR24,749.00
R16,999.00
Save: R 7,750!



















