Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | Liquid Freezer III Series All-In-One Watercoolers |
| Model | Liquid Freezer III 420 ARGB White (ACFRE00152A) |
| Radiator | |
| Radiator Dimensions | 458 × 138 × 38mm (L x W x D) |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tube Length | 450mm |
| Pump | |
| Pump Dimensions | 108.5 x 91 x 68.5mm (D x W x H) |
| Pump Speed | 800 - 2800 RPM ±10% (PWM) |
| Pump Noise | N/A |
| Pump Connector | 4-pin PWM |
| Pump Rated Voltage | 12 VDC |
| Pump Rated Current | 0.35A |
| Pump Power Consumption | 4.2W |
| VRM Fan | |
| Fan Dimensions | N/A |
| Fan Speed | 400 to 2500 RPM ±10% |
| Fan Airflow | N/A |
| Fan Air Pressure | N/A |
| Fan Noise | N/A |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | N/A |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.05A |
| Fan Power Consumption | 0.6W |
| Radiator Fans | |
| Fan Dimensions | 140 × 140 × 25mm (H x W x D) |
| Fan Speed | 200 to 1900 RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 69.9 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 2.0 mmH2O |
| Fan Noise | N/A |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.17A |
| Fan Power Consumption | 2.04W per fan |
| RGB | |
| RGB Sync | Supports 3rd-party RGB controllers |
| MSI Mystic Light, Gigabyte RGB Fusion, ASUS Aura, ASRock PolyChrome Compatible | |
| LED Type | Addressable RGB LED |
| LED Connector | 3-pin ( 5V-D-G) |
| LED Rated Voltage | 5VDC |
| LED Rated Current | 0.40A |
| General | |
| Socket Support | Intel LGA 1700 / 1851 |
| AMD AM5 / AM4 | |
| Weight | 2.32kg |
| Colour | White |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Happy with the cooling - Armand, 7 July 2025
This is probably the best cooler I have used so far, it is keeping my AMD 9950X3D between 44 and 50 degrees at all time while gaming and working. Even after running a benchmark stress test, the temperature stayed below 50 degrees Celsius. I am very impressed.
One thing, I would say you should make sure the chassis you have can fit this AIO cooler, the fans and the water block is really big
Category Bestsellers
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!









