Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital WD |
| Series | Blue Series |
| Model | WD Blue SN5000 4TB (WDS400T4B0E) |
| Capacity | 4TB (4000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Flash Type | 3D QLC NAND |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,500MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 5,000MB/s |
| Random Read 4KB (IOPS) | 690,000 IOPS |
| Random Write 4KB (IOPS) | 900,000 IOPS |
| Endurance Rating | 1200TBW |
| Power | |
| Idle Power Consumption | 75mW |
| Sleep Power Consumption | 5mW |
| General | |
| Features | Supports SLC Drive Cache (WD nCache 4.0 Technology) |
| Supports Host Memory Buffer | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| PS5 Compatibility | Yes, may require heatsink for optimal performance |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Western Digital WDS400T4B0E Blue SN5000 4TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR16,299.00
R9,499.00
Save: R 6,800!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!


