Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital WD |
| Series | Blue Series |
| Model | WD Blue SN5000 2TB (WDS200T4B0E) |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Flash Type | 3D TLC NAND |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,150MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,850MB/s |
| Random Read 4KB (IOPS) | 650,000 IOPS |
| Random Write 4KB (IOPS) | 770,000 IOPS |
| Endurance Rating | 900TBW |
| Power | |
| Idle Power Consumption | 75mW |
| Sleep Power Consumption | 5mW |
| General | |
| Features | Supports SLC Drive Cache (WD nCache 4.0 Technology) |
| Supports Host Memory Buffer | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| PS5 Compatibility | Yes, may require heatsink for optimal performance |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!







