Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kioxia |
| Series | EXCERIA Series |
| Model | EXCERIA PLUS G3 2TB (LSD10Z002TG8) |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Flash Type | Kioxia BiCS FLASH TLC |
| Controller | Phison E21 NVMe Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 3,900MB/s |
| 4K Random Read IOPS | Up to 680,000 IOPs |
| 4K Random Write IOPS | Up to 950,000 IOPs |
| Endurance Rating | 1200TBW |
| Power | |
| Average Power Consumption | 5.3W (active, typical) |
| Idle Power Consumption | 50mW (PS3), 5mW (PS4) |
| General | |
| Features | Host Memory Buffer with SLC Cache |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| MTTF | 1.5 million hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1000 G @ 0.5msec Half Sine |
| PS5 Compatibility | Yes, supported (a heatsink may be required for best performance) |
| Dimensions | 80.15 x 22.63 x 2.38mm (L x W) |
| Weight | 7.4 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Love this Drive (before the Chip-pocalypse) - Bathini, 14 January 2026
Having this as my secondary storage has done wonders for me. In regards to Wootware and their service? Impeccable as per the usual. Props to them for their quick turnaround time from ordering to couriering. Definitely recommend them for your computing needs.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
ADATA AD5S560032G-S PREMIER 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V Bla...
In stock with WootwareR10,299.00
R7,699.00
Save: R 2,600!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!













