Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kioxia |
| Series | EXCERIA Series |
| Model | EXCERIA PLUS G3 1TB (LSD10Z001TG8) |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Flash Type | Kioxia BiCS FLASH TLC |
| Controller | Phison E21 NVMe Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 3,900MB/s |
| 4K Random Read IOPS | Up to 770,000 IOPs |
| 4K Random Write IOPS | Up to 950,000 IOPs |
| Endurance Rating | 600TBW |
| Power | |
| Average Power Consumption | 4.9W (active, typical) |
| Idle Power Consumption | 50mW (PS3), 5mW (PS4) |
| General | |
| Features | Host Memory Buffer with SLC Cache |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| MTTF | 1.5 million hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1000 G @ 0.5msec Half Sine |
| PS5 Compatibility | Yes, supported (a heatsink may be required for best performance) |
| Dimensions | 80.15 x 22.63 x 2.38mm (L x W) |
| Weight | 7.0 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,899.00
Save: R 1,400!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!













