Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | ValueRAM Series |
| Model | KCP556SS8-16 |
| Capacity | 16GB (1x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 5600 MHz |
| Multi-Channel Kit | Single Channel |
| Tested Latency | CL46 |
| Tested Voltage | 1.1V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | N/A |
| SPD Speed | DDR5-4800 |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Height | 30mm |
| Form Factor | SO-DIMM Laptop Memory Module |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ADATA AD5S560032G-S PREMIER 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V Bla...
In stock with WootwareR10,099.00
R7,299.00
Save: R 2,800!
Kingston KCP556SS8-16 16GB(1x16GB) DDR5-5600MHz CL46 1.1V SO-DIMM...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,399.00
Save: R 700!
Kingston KCP556SD8-32 ValueRAM 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V ...
In stock with WootwareR10,099.00
R7,799.00
Save: R 2,300!
ADATA AD5S560016G-S Premier 16GB (1x16GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,299.00
Save: R 800!
Customers Who Bought This Also Bought
Dell BTO107_PC16250_EMEA Pro 16 Intel Core Ultra 7 255U 5.2Ghz 12...
In stock with SupplierR29,299.00
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!








