Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | SANDISK by Western Digital (WD) |
| Series | WD BLUE Series |
| Model | WD BLUE SN5100 1TB (WDS100T5B0E) |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 2.0 |
| Flash Type | SANDISK QLC 3D CBA NAND |
| Controller | SANDISK PCIe NVMe Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 7,100MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 6,700MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 1.0 million IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 1.3 million IOPS |
| Endurance Rating | 600TBW |
| Sequential Read Speed (PS5) | N/A |
| General | |
| Features | Supports Microsoft Direct Storage |
| SLC Cache with Host Memory Buffer | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Supports S.M.A.R.T. Monitoring | |
| TCG Pyrite 2.01 Compliant | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB-3(B), CB-Scheme, CE, FCC, KCC, Morocco, RCM, TÜV, UL, VCCI, UKCA |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible (a heatsink may be required for sustained performance) |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Weight | 5.7 grams (approx) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,899.00
Save: R 1,400!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Customers Who Bought This Also Bought




