Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | SANDISK by Western Digital (WD) |
| Series | WD BLUE Series |
| Model | WD BLUE SN5100 500GB (WDS500G5B0E) |
| Capacity | 500GB |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe |
| Flash Type | SANDISK QLC 3D CBA NAND |
| Controller | SANDISK PCIe NVMe Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 6,600MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 5,600MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 660,000 IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 1.1 million IOPS |
| Endurance Rating | 300TBW |
| Sequential Read Speed (PS5) | N/A |
| General | |
| Features | Supports Microsoft Direct Storage |
| SLC Cache with Host Memory Buffer | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Supports S.M.A.R.T. Monitoring | |
| TCG Pyrite 2.01 Compliant | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB-3(B), CB-Scheme, CE, FCC, KCC, Morocco, RCM, TÜV, UL, VCCI, UKCA |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible (a heatsink may be required for sustained performance) |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Weight | 5.7 grams (approx) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 300TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,699.00
R2,149.00
Save: R 1,550!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,899.00
Save: R 800!
Customers Who Bought This Also Bought
Crucial CT32G4DFD832A 32GB (1x32GB) DDR4-3200 CL22 1.2V Green Des...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,399.00
Save: R 600!


