Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 14th Gen Raptor Lake-S |
| Model | BX8071514400 |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| Core Arrangement | 6 Performance Cores, 4 Efficiency Cores |
| Cores | 10 |
| Threads | 16 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.70GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.50GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.50GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 1.80GHz |
| Cache | 20 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 9.5MB |
| Processor Base Power | 65W |
| Maximum Turbo Power | 148W |
| TJUNCTION | 100°C |
| Memory | |
| Max Memory Supported | 192 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 4800MT/s |
| Up to DDR4 3200MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 76.8GB/s |
| Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 730 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.55GHz |
| Graphics Output | eDP 1.4b, DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1 |
| Execution Units | 24 |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Max Resolution (DP) | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| API Support | DirectX 12.1, OpenGL 4.5, OpenCL 3.0, Vulkan |
| Multi-Format Codec Engines | 1 |
| Intel Quick Sync Video Support | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology Support | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Expansion | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | Single socket |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 plus 4 lanes OR 2x8 plus 4 lanes |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| General | |
| Advanced Features | Intel Gaussian & Neural Accelerator 3.0 |
| Intel Thread Director | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | |
| Intel Speed Shift Technology | |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 | |
| Intel Hyper-Threading Technology | |
| Intel 64 | |
| 64-bit Instruction Set | |
| Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 Instruction Set Extensions | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | |
| Security & Reliability Features | Intel Standard Manageability (ISM) |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | |
| Intel AES New Instructions | |
| Secure Key | |
| Intel OS Guard | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Boot Guard | |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | |
| Intel Stable IT Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Linux x86-64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,199.00
Save: R 1,800!
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
In stock with WootwareR799.00
R629.00
Save: R 170!
HIKSEMI HS-SSD-WAVE-P-512G WAVE 512GB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Soli...
Contact for AvailabilityR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!


















