| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 14th Gen Raptor Lake-S |
| Model | Core i5-14600KF (BX8071514600KF) |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| Core Arrangement | 6 Performance Cores, 8 Efficiency Cores |
| Cores | 14 |
| Threads | 20 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.30GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.00GHz |
| Performance-core Base Frequency | 3.50GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 2.60GHz |
| Cache | 24 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 20MB |
| Processor Base Power | 125W |
| Maximum Turbo Power | 181W |
| TJUNCTION | 100°C |
| Memory | |
| Max Memory Supported | 192 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 5600MT/s |
| Up to DDR4 3200MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 89.6GB/s |
| Expansion | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | Single socket |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 plus 4 lanes OR 2x8 plus 4 lanes |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| General | |
| Advanced Features | Intel Gaussian & Neural Accelerator 3.0 |
| Intel Thread Director | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | |
| Intel Speed Shift Technology | |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 | |
| Intel Hyper-Threading Technology | |
| Intel 64 | |
| 64-bit Instruction Set | |
| Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 Instruction Set Extensions | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | |
| Security & Reliability Features | Intel Standard Manageability (ISM) |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | |
| Intel AES New Instructions | |
| Secure Key | |
| Intel OS Guard | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Boot Guard | |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | |
| Intel Stable IT Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Linux x86-64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Impressive Beastie - Fen, 22 February 2026
Great for future proofing, supports both DDR4 an DDR5. Runs a bit hot, so plan your cooler accordingly.
- 9600X performance with DDR4 compatibility - Byron, 19 January 2026
As a big fan of LGA1700, being able to go toe to toe with AM5 CPUs with a CPU that has both DDR4 and DDR5 support is quite fascinating.
Higher TDP does require more cooling, besides this the CPU is pretty good (modern air coolers will be able to cool the ~125W draw - the CPU does sometimes spike to ~150W, but still not an issue for a decent 2 fan air cooler).
Biggest gripe: CPU parking is a thing, please unpark your CPUs if you do not want to run into seemingly random under-performance - Best mid range bang for buck - WB, 18 May 2025
I weighed this CPU against comparable AMD rivals, and it beat the closest one by about R2k and still kicked its butt performance wise without batting an eyelid. Yes, it's not the latest bleeding edge tech compared to AMD, but somehow it still manages to be competitive and quite a bit more cost effective. So... if you're looking for a bang for buck CPU this would be an absolute no-brainer in my opinion. Just make sure you're cooling is on par - no need for liquid cooling, just get a beefy air cooler like the ID-Cooling FROZN A620 dual tower setup and you'll be good to go. For programming, gaming, design work and occasional video editing this thing is more than enough. Highly recommended.
- The new / old underdog - Drikus, 9 April 2025
I went with Intel, due to budget constraints as well as wanting a very specific type of build. I'm happy with it so far. The CPU does run quite hot, but with the beefy air cooler I have installed it never goes above 60 degrees. I'm happy, I know most people won't go for this but gaming wise it's VERY fast.
- Amazing overkills CPU for Unraid - Oliver, 13 January 2025
Running this as my Unraid CPU is overkill but flippen awesome. Hardware encoding and the performance is amazing for VMs, Docker, Plex, compression etc.
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
Contact for AvailabilityR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Seagate ST2000DM008 Barracuda 2TB 7200RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,799.00
Save: R 200!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!


















