| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 12th Gen Alder Lake |
| Model | i5-12400 (BX8071512400) |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| CPU Specifications | |
| Total Cores | 6 |
| Number of Performance-cores | 6 |
| Number of Efficient-cores | 0 |
| Total Threads | 12 |
| Max Turbo Frequency | 4.40 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.40 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | N/A |
| Performance-core Base Frequency | 2.50 GHz |
| Efficient-core Base Frequency | N/A |
| Cache | 18 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 7.5 MB |
| Processor Base Power | 65 W |
| Maximum Turbo Power | 117 W |
| Supplemental Information | |
| Stock Cooler | Yes, Intel RM1 Boxed Stock Cooler |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 4800 MT/s |
| Up to DDR4 3200 MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 76.8 GB/s |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 730 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.45 GHz |
| Graphics Output | eDP 1.4b | DP 1.4a | HDMI 2.1 |
| Execution Units | 24 |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Max Resolution (DP) | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 @ 120Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Multi-Format Codec Engines | 1 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Device ID | 0x4692/0x4682 |
| OpenCL* Support | 2.1 |
| Expansion Options | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 4 | 2x8 4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| Package Specifications | |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2020A |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 45.0 mm x 37.5 mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Gaussian & Neural Accelerator | 3.0 |
| Intel Thread Director | No |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | Yes |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Speed Shift Technology | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1 | Intel SSE4.2 | Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Out of stock
Intel Core i5-12400 6-Core 2.5GHz 16GB (2x8GB) DDR4-3200MHz B660M-A D4 Micro-ATX Alder Lake Upgrade Kit
R9,729.00Out of stock
Wootware Intel Core i5-12400F Alder Lake Intel 600 Series Chipset Motherboard 16GB DDR4-3200MHz NVIDIA GeForce RTX 3060 GDDR6 500GB NVMe Windows 11 64-bit Desktop PC
From: R13,131.00
To: R20,923.00
Out of stock
- Intel Core i5-12400 Hexa Core 2.50GHz - Morné, 30 May 2024
The Intel (BX8071512400) Core i5-12400 Hexa Core 2.50GHz is a great CPU for entry level gaming.
NONE of the e-core fuss...just 6 core at max speed.
It has a built in GPU, and thus makes this a great CPU wioth entry level computing or a home server setup. - Amazing! - Justin Jesse, 8 July 2022
This cpu is insanely strong and the onboard graphics are way better than how the videos explain it on the internet, I would highly recommend this product and for gaming it is amazing!
- Excellent Performance and Value - Richard, 8 April 2022
Can't believe I got a 12th Gen i5 for this price. Really fast. Good value. Comes with Intel Fan.
- Awesome CPU at an awesome price - Ian, 7 February 2022
This CPU has made the world of difference to the 2 machines they were used to upgrade. Performance is really outdoing the Ryzen CPU's we bought last year for two other machines. Wish we had waited, but it is what it is.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,999.00
Save: R 1,500!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
Contact for AvailabilityR6,473.00
R3,199.00
Save: R 3,274!
Intel BX8071514500 Core i5-14500 14-Core 5.0GHz Raptor Lake-S Soc...
In stock with WootwareR5,399.00
R4,199.00
Save: R 1,200!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
In stock with WootwareR6,473.00
R3,499.00
Save: R 2,974!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Lenovo 21SK000RZA ThinkBook 16 G8 Intel Core Ultra 5 225U 4.8Ghz ...
In stock with SupplierR17,699.00
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!























