Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 12th Gen Alder Lake |
| Model | i3-12100 (BX8071512100) |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| CPU Specifications | |
| Total Cores | 4 |
| Number of Performance-cores | 4 |
| Number of Efficient-cores | 0 |
| Total Threads | 8 |
| Max Turbo Frequency | 4.30 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.30 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | N/A |
| Performance-core Base Frequency | 3.30 GHz |
| Efficient-core Base Frequency | N/A |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 5 MB |
| Processor Base Power | 58 W |
| Maximum Turbo Power | 89 W |
| Supplemental Information | |
| Stock Cooler | Yes, Intel RM1 Boxed Stock Cooler |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 4800 MT/s |
| Up to DDR4 3200 MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 76.8 GB/s |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 730 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.40 GHz |
| Graphics Output | eDP 1.4b | DP 1.4a | HDMI 2.1 |
| Execution Units | 24 |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Max Resolution (DP) | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 @ 120Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Multi-Format Codec Engines | 1 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Device ID | 0x4692 |
| OpenCL* Support | 2.1 |
| Expansion Options | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | PCIe 4.0 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1 x 16 4; 2 x 8 4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| Package Specifications | |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2020C |
| TJUNCTION | 100° C |
| Package Size | 45.0 x 37.5 mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Gaussian & Neural Accelerator | 3.0 |
| Intel Thread Director | No |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | Yes |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Speed Shift Technology | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1 | Intel SSE4.2 | Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Wootware Intel Core i3-12100F Alder Lake Intel 600 Series Chipset Motherboard 8GB DDR4-3000MHz NVIDIA GeForce GTX 1650 500GB NVMe Windows 11 64-bit Desktop PC
From: R12,469.00
To: R23,735.00
Out of stock
- Intel BX8071512100 Core i3-12100 Quad Core 3.30GHz 10nm 12MB L3 Alder Lake LGA1700 Desktop CPU - Gideon, 1 September 2023
Intel BX8071512100 Core i3-12100 Quad Core 3.30GHz 10nm 12MB L3 Alder Lake LGA1700 Desktop CPU
1st time buying an i3, but as thus far it is going strong
Only using it for Excel so no strain is placed on the PC
Category Bestsellers
Intel BX8071514100F Core i3-14100F 4-Core 4.70GHz Raptor Lake-S S...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
WootVision 24F V240 23.8" Full HD (1920x1080) 240Hz 5ms VA Deskto...
In stock with WootwareR2,949.00
R1,949.00
Save: R 1,000!
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R599.00
Save: R 400!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!

















