Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gamerstorm by DeepCool |
| Series | PF Series |
| Model | PF500X |
| ATX Version | ATX12V 2.x |
| Modularity | Non-Modules |
| Continuous Power | 500W |
| Power Excursion | N/A |
| Certifications | 80 Plus Bronze Certified |
| Cybenetics ETA Bronze Efficiency Rated (25PS2734A) | |
| Cybenetics LAMBDA A Noise Rated | |
| Protections | OPP / OVP / SCP / OTP / OCP / UVP / SIP / NLO |
| Multi-GPU Ready | N/A |
| Cables | 1x 24-Pin ATX 12V Cable (550mm) |
| 1x 8-Pin (4+4) EPS 12V CPU Cable (620mm) | |
| 1x 8-Pin (6+2) PCIe Twin-Head Cable (550 + 150mm) | |
| 6x SATA Connectors | |
| 2x Molex Connectors | |
| Fan | |
| Fan Size | 120mm |
| Bearing Technology | Fluid Dynamic Bearing |
| Zero RPM Quiet Mode | N/A |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 140 x 150 x 86mm (D x W x H) |
| Colour | Black |
| Weight | 1.8kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R649.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
Contact for AvailabilityR1,099.00
R1,049.00
Save: R 50!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!




















