Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MAG |
| Model | MAG A550BN |
| Maximum Power | 550W |
| 80 Plus Efficiency | 80 Plus Bronze |
| Colour | Black |
| Fan | 120mm |
| Sleeve Bearing Fan | |
| Modular Design | Non-Modular |
| Connectors | |
| 24 Pin ATX | 1 |
| EPS (CPU) | 1 |
| PCIe | 2 |
| SATA | 5 |
| Four-Pin Peripheral | 2 |
| FDD | 1 |
| Input | |
| Input Voltage | 115Vac - 230Vac |
| AC Input | 4A - 8A |
| Input Frequency Range | 50Hz ~ 60Hz |
| Output | |
| Rail | +5V, +3.3V, +12V, -12V, +5VSB |
| Max Output | 20A, 20A, 45.5A, 0.3A, 2.5A |
| General | |
| Protections | OVP,OCP,OPP,OTP, SCP |
| Dimensions | 150mm x 140mm x 86mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R649.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
In stock with WootwareR1,099.00
R1,049.00
Save: R 50!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!




















