| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Leadex Power Supplies |
| Model | SF-650F14GE |
| Maximum Wattage | 650W |
| Transform Efficiency | 20%: 87% ; 50%: 90% ; 100%: 87% (115V Internal Gold) Efficiency |
| Cybenetics Certified | Efficiency: Gold / Efficiency 230V: Gold |
| Intel Power Design Guide | EPS Ver. 2.92 & ATX 3.1 |
| AC Input / Frequency | 100V-240V / 60 / 50Hz, Full Range APFC |
| Fan Size | 14cm FDB FAN |
| Dimension | 150mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP / OTP / NLO / SIP |
| Safety Certificates | cTÜVus / TÜV / CB / CE / FCC / UKCA / RCM / BSMI / RoHS / KCC / EAC / CCC |
| Temperature | Passed 50℃ Hot Testing |
| Cable Wires | |
| 20+4 Pin | One Cable (600mm) |
| 8 (4+4 Pin) CPU | Two Cables (700mm) |
| PCI 6+2 Pin | Two Cables (700mm) |
| 3 SATA | Two Cables (550mm + 130mm + 130mm + 130mm) |
| 4 Molex | One Cable (550mm + 150mm + 150mm + 150mm) |
| 16 Pin (12V-2x6) | One Cable (700mm) |
| Detachable | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Pulse AMD B650 & Radeon RX 9060 XT Desktop Gaming PC
From: R38,098.00
To: R46,902.00
Out of stock
- 6 years on going strong - Khalid, 10 January 2026
I recently needed to build a new PC for my BF, and after 6 years im returning to this PSU and advising him to get this exact one, for reasons I never understood this beast has been the backbone of surviving every eskom issue, power outage, low voltage and other energy related problem to date, and my entire rig is still running strong.
- Low noise and Solid - Bernhardt, 23 July 2025
Excellent PSU for the money.
- Excellent PSU - Daniel, 12 May 2025
This PSU is honestly surprising.
The included cables are great, and everything is easy to install.
The 140mm fan is also damn near silent, and power efficiency is fantastic.
Being fully modular also made cable management not feel like a chore.
Don't cheap out on your PSU, this one is well worth the price. - Amazing - Hugo, 27 March 2025
Needed a PSU that we wont worry about. This is it. Solid! Don't even worry about anything more expensive for this wattage.
- great all-round psu - Max, 25 February 2025
before i had this, i had another psu. my pc was performing really badly, and it was because of that psu. now that i have this one, my pc performs great. the cables are clean, and the modular design makes it easy to set up.
- Amazing Purchase - Stephan, 12 February 2025
Amazing power supply, recently bought after my power supply died, and it was not a mistake, it performs well, its extremely quiet, and super efficient, definitely a must buy power supply for any future buyers
- Quiet but warm - Wasim, 3 February 2025
No issues with it, fan is off most of the time and when it does kick on it's quiet. It does radiate heat off of it with the fan off so just be mindful where your pc sits.
- Everything you need - Ruan, 28 January 2025
This PSU is everything you need. Fully modular allowing for great cable management and gives me enough power to run my 4060 and ryzen 5 7600.
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!























