Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GP-PG Series |
| Model | GP-P650G |
| Maximum Power | 650W |
| 80 Plus Efficiency | 80 Plus Gold |
| 90% at typical load | |
| Colour | Black |
| Fan | 120mm Hydraulic Bearing (HYB) Fan |
| Modular Design | Non-Modular |
| Connectors | |
| 24 Pin ATX | 1x ATX/MB 20+4 Pin |
| EPS (CPU) | 2 CPU/EPS 4+4 Pin |
| PCIe | 4x PCI-e 6+2 Pin |
| SATA | 6x SATA |
| Four-Pin Peripheral | 3x 4 Pin Peripheral |
| Cable Length | |
| ATX Cable | 1x 600mm |
| EPS Cable | 1x 600mm + 150mm |
| PCIe Cable | 2x 500mm + 150mm |
| SATA Cable | 2x 500mm + 150mm + 150mm |
| Four-Pin Peripheral Cable | 1x 500mm + 150mm + 150mm |
| Input | |
| Input Voltage | 100-240 Vac(full range) |
| AC Input | 9A - 4A |
| Input Frequency Range | 60Hz - 50Hz |
| Output | |
| Rail | +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5Vsb |
| Max Output | 18A, 15A, 54A, 0.3A, 3A |
| General | |
| MTBF | >100,000 Hours |
| Safety Certification | OVP, OPP, SCP, UVP, OCP, OTP |
| Cable Type | Flat Black Cables |
| Dimensions | 150mm x 140mm x 86mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great for a non modular - Arikonisaho, 6 December 2024
An exceptional power supply with reliable performance and great efficiency. The 80 Plus Gold rating ensures stable power delivery, and the build quality is solid. It’s a great choice for mid to high-end systems. And also, the packaging is top-notch.
Category Bestsellers
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
[OPENBOX] Corsair CP-9020278-WW CX650 650W 80 Plus Bronze Non-Mod...
In stock with WootwareR1,156.00
R1,049.00
Save: R 107!
Customers Who Bought This Also Bought
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ASRock B550M WIFI SE AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mother...
Contact for AvailabilityR2,075.00
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Toshiba MG10ADA800E MG10 Series 8TB 3.5" SATA 6Gbps 512MB Cache 5...
Contact for AvailabilityR5,499.00
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!







![[OPENBOX] Corsair CP-9020278-WW CX650 650W 80 Plus Bronze Non-Mod...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/c/p/cp-9020278-ww-0_1.jpg)















