Customers Who Viewed This Product Purchased
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,249.00
R1,899.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Cooler Master MPX-8505-AFAG-BEU ELITE Gold 850 850W 80 Plus Gold ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,749.00
Save: R 250!
1STPLAYER NGDP-GLD-850-BK-ZA 850W 80-Plus Gold ATX 3.1 Fully Modu...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,999.00
Save: R 400!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,399.00
Save: R 600!
FSP VITA-850BD VITA BD 850W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,577.00
R1,199.00
Save: R 378!
MSI MAG A850GL PCIE5 WHITE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 Fully Modula...
In stock with WootwareR2,699.00
R2,299.00
Save: R 400!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Leadex III GE |
| Model | SF-850F14GE(GL)(WH) |
| Maximum Wattage | 850W |
| Transform Efficiency | 20%: 87% ; 50%: 90% ; 100%: 87% (115V Internal Gold) Efficiency |
| Intel Power Design Guide | EPS Ver. 2.92 & ATX 3.1 |
| AC Input / Frequency | 100V-240V / 60 / 50Hz, Full Range APFC |
| Fan Size | 14cm FDB FAN |
| Dimension | 150mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Protection | OVP/ OCP / OTP/ SCP / UVP / OPP / NLO / SIP |
| Safety Certificates | cTÜVus / TÜV / CB / CE / FCC / UKCA / RCM / BSMI / RoHS / KCC / EAC / CCC |
| Temperature | Passed 50°C Hot Testing |
| Cable Wires | |
| 20+4 Pin | One Cable (600mm) |
| 8 (4+4 Pin) CPU | Two Cables (700mm) |
| SLI (2x PCI 6+2 PIN) | 1x Cable (550mm + 150mm) |
| PCI 6+2 Pin | 1x Cable (700mm) |
| 4 SATA | Two Cables (550mm + 130mm + 130mm + 130mm) |
| 4 Molex | One Cable (550mm + 150mm + 150mm + 150mm) |
| 16 Pin (12V-2x6) | One Cable (700mm) |
| Detachable | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 7 Year Manufacturer Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
In stock with WootwareR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
























