Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kioxia |
| Series | EXCERIA Series |
| Model | EXCERIA PLUS G4 2TB (LVD10Z002TG8) |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 |
| Protocol | NVMe 2.0c |
| Flash Type | Kioxia 218-layer BiCS FLASH TLC |
| Controller | Phison E31T NVMe Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 10,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 8,200MB/s |
| 4K Random Read IOPS | Up to 1.3 million IOPs |
| 4K Random Write IOPS | Up to 1.4 million IOPs |
| Endurance Rating | 600TBW |
| Power | |
| Average Power Consumption | 5.3W (active, typical) |
| Idle Power Consumption | 50mW (PS3), 5mW (PS4) |
| General | |
| Features | Host Memory Buffer with SLC Cache |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| MTTF | 1.5 million hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1000 G @ 0.5msec Half Sine |
| PS5 Compatibility | Yes, supported (a heatsink may be required for best performance) |
| Dimensions | 80.15 x 22.15 x 2.38mm (L x W) |
| Weight | 5.7 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
Customers Who Bought This Also Bought
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!





