Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kioxia |
| Series | EXCERIA Series |
| Model | EXCERIA PLUS G4 1TB (LSC11K1T02G8) |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 |
| Protocol | NVMe 2.0c |
| Flash Type | Kioxia 218-layer BiCS FLASH TLC |
| Controller | Phison E31T NVMe Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 10,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 7,900MB/s |
| 4K Random Read IOPS | Up to 1.3 million IOPs |
| 4K Random Write IOPS | Up to 1.4 million IOPs |
| Endurance Rating | 600TBW |
| Power | |
| Average Power Consumption | 5.3W (active, typical) |
| Idle Power Consumption | 50mW (PS3), 5mW (PS4) |
| General | |
| Features | Host Memory Buffer with SLC Cache |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| MTTF | 1.5 million hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1000 G @ 0.5msec Half Sine |
| PS5 Compatibility | Yes, supported (a heatsink may be required for best performance) |
| Dimensions | 80.15 x 22.15 x 2.38mm (L x W) |
| Weight | 5.6 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Incomparable - Alec, 30 April 2026
Coming from a brand I'd never heard of (which I believe is because they don't sell in North America which is where most reviewers are imo), I hadn't expected much from this drive; especially considering its price relative to other, more well-known brands. All I have to say is WOW, I am beyond satisfied with this thing. Load times might as well not exist, even in something like BG3 which normally takes forever to load, even on my previous (SATA) SSD. My only regret is that I only got the 1TB version.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!







