| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 (Granite Ridge) |
| Model | 100-100001404WOF |
| Family | Ryzen |
| Series | Ryzen 9000 Series |
| Form Factor | Desktops, Boxed Processor |
| Market Segment | Enthusiast Desktop |
| AMD PRO Technologies | No |
| Architecture | Zen 5 |
| # of CPU Cores | 8 |
| Multithreading (SMT) | Yes |
| # of Threads | 16 |
| Max. Boost Clock | Up to 5.5 GHz |
| Base Clock | 3.8 GHz |
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
| Default TDP | 65W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 4nm FinFET |
| Processor Technology for I/O Die | TSMC 6nm FinFET |
| Package Die Count | 2 |
| Unlocked for Overclocking | Yes |
| AMD EXPO Memory Overclocking Technology | Yes |
| Precision Boost Overdrive | Yes |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | Yes |
| AMD Ryzen Master Support | Yes |
| CPU Socket | AM5 |
| Supporting Chipsets | A620, X670E, X670, B650E, B650, X870E, X870 |
| CPU Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Instruction Set | x86-64 |
| Supported Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX-plus, SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Thermal Solution (PIB) | Not Included |
| Recommended Cooler | Premium air cooler recommended for optimal performance |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| *OS Support | Windows 11 - 64-Bit Edition, Windows 10 - 64-Bit Edition, RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| Connectivity | Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports: 4, Native USB 2.0 (480Mbps) Ports: 1 |
| PCI Express Version | PCIe 5.0 |
| Native PCIe Lanes (Total/Usable) | 28, 24 |
| Additional Usable PCIe Lanes from Motherboard | X870E: 8x Gen4, X870: 4x Gen4, X670E: 12x Gen4, X670: 12x Gen4, B650E: 8x Gen4, B650: 8x Gen4 |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1, RAID5, RAID10 |
| System Memory Type | DDR5 |
| Memory Channels | 2 |
| Max. Memory | 192 GB |
| System Memory Subtype | UDIMM |
| Max Memory Speed | 2x1R DDR5-5600, 2x2R DDR5-5600, 4x1R DDR5-3600, 4x2R DDR5-3600 |
| ECC Support | Yes (Requires mobo support) |
| Graphics Capabilities | Graphics Model: AMD Radeon Graphics, Graphics Core Count: 2, Graphics Frequency: 2200 MHz |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Pulse AMD B650 & Radeon RX 9060 XT Desktop Gaming PC
From: R38,098.00
To: R46,929.00
Out of stock
- Great - Shaun, 19 December 2025
I upgraded from the AMD Ryzen 5 5600, which was a good all rounder.
This new CPU performs really well with the 65W TDP. Did some undervolting and now its sipping on power and keeping the temps down.
You don't need an X3D CPU.
Happy with the purchase. - An F1-class CPU - Ruben, 7 December 2025
Coming from an Intel i9 9900, this CPU completely blows it out of the park, despite having the same cores and threads. The extra 1GHz clock speed and improved IPC hits hard. The i9 was hitting 90 degrees and I can’t get this CPU to go past 65. Also, the i9 could hit 130W power usage where 88W is the highest I recorded. I won’t need to upgrade this CPU for a very long time and when I do, I can just slot in a newer CPU (Zen 6 or 7 if it’s supported) without changing the entire setup.
- Who even needs a 3d processor? - Wouter, 3 November 2025
I decided to go with this instead of a 3d chip and spend a little more on GPU. No regrets. This thing performs like a champ paired with 9070xt
- It does what it needs to do - Warren, 13 August 2025
I had a 5700x3d before this, but wanting to finally move across to the AM5 platform the 9700x seemed like a decent choice, not much more than the 7700x and was a slightly better TDP. Though in day to day use the performance is fine, in gaming it's exactly the same as the 5700x3d perhaps with better lows.
- Great Thermals and Performance - Shawn, 17 July 2025
Sold my I7 14th Gen and went back to AMD - Couldn't be happier with the choice - Great thermals and outperforms my I7 in all games 10/10
- Ryzen 7 9700X - Andrew, 24 March 2025
lovely chip paired with decent aftercooler can run this baby all cores/threads at 5500mhz no problem. expensive, yes. worth it, definitely! thanks to wootware team for assembling and advising on my build. outstanding service, many thanks.
- Ryzen 7 9700X 5.50Ghz 8Core Zen 5 Socket AM5 - Pieter, 15 November 2024
I am so happy with my choice in this Upgrade move coming from AM4 5800X to this BEAST.I did a lot of My own re-search and saw In a lot of benchmarks this is actually a very good processor and it is the latest Current Gen. series of Processors giving good Productivity and Gaming and power efficiency. And in most results coming close to the 7800 3D processor with in 5% to 2% with the right setup. A lot of know Youtubers will have to Re re-review this Processor and was following their own assumptions and or copying each other but there was also a lot of Youtubers that took time and gave it a Decent review, thanks to Them. As now two months later with new Motherboard Bios updates and Windows Updates for AMD and the Right set of RAM this Processor is really Worth it if u don't have the extra 3 1/2 to 4 thousand Rand or what ever currency u have, to get the 3d version and the Ryzen 7 9700X comes close to it and are in the top 6 position in a lot of benchmarks it even beats the new 9800X 3d in some productivity benchmarks.
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ASRock B550M WIFI SE AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mother...
Contact for AvailabilityR2,075.00
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Crucial CT32G4DFD832A 32GB (1x32GB) DDR4-3200 CL22 1.2V Green Des...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,899.00
Save: R 1,100!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 Micro-...
Contact for AvailabilityR6,999.00
R3,999.00
Save: R 3,000!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desk...
In stock with WootwareR7,999.00
R4,999.00
Save: R 3,000!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!























