| Model | AX5U6000C3016G-DTLABRBK |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual-Channel |
| Tested Latency | 30-40-40 |
| Tested Voltage | 1.35V - 1.4V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| DIMM Height | 40mm |
| Overclocking Support | Intel XMP 3.0 |
| AMD EXPO | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Core AMD B850 & NVIDIA RTX 5070 Super Desktop Gaming PC
From: R49,926.00
To: R60,888.00
Out of stock
Powered by ASUS: Wootware Electron AMD X870 & RX 9070 Desktop Gaming PC
From: R57,874.00
To: R67,575.00
Out of stock
- Awesome - Joshua, 1 April 2026
6000MHz CL30 is basically the sweet spot for Ryzen 7000 CPUs and it works perfectly. Performance is excellent, and I've have had zero stability issues thus far.
For a 32GB kit, the value was excellent when I bought it. - Excellent - Bryan, 3 January 2026
- Decent bang for buck - Roelof, 10 October 2025
I bought these at a great price during the XPG competition. Unfortunately, paired with my 9600x and Sapphire Nitro+ B850m I'm unable to get them running at the advertsied speeds, missing the sweet spot of 6000MHz, settlings for 5800MHz CL30. This is regardless of EXPO/XMP or manual tuning, the system just gives a blank display if I try and hit 6000MHz.
Service from Wootware was exemplary, as always. - Ram review - Ruan, 6 October 2025
- Perfect RAM - Ruan, 28 January 2025
Simple and sleek design. Beautiful RGB colours and pumps nice performance.
- Well priced - A'Mourize , 22 January 2025
Performance-wise, this kit delivers fast speeds and low latency, as advertised. Running at 6000MHz with a CL30 timing, it has improved my system's responsiveness, particularly during multitasking and gaming. Overclocking is straightforward, and the stability is commendable.
- Good, affordable RAM - Christian, 4 December 2024
- Perfecto! - Shakier, 4 November 2024
My first purchase of 32GB RAM, also first purchase of DDR5 RAM. Never thought I'd be this excited. The performance of the RAM is as advertised and is stable (Even after my daughter tossed it while it was in its packaging!!! Lol) Just remember to change the Frequency to 6000MHz as it will be underclocked on a fresh installation. Great product for the price. Thanks Wootware!
- Reliability and RGB. What more do you need? - Matt, 2 October 2024
Everyone knows that RGB lighting improves your K/D ratio. So this kit should make you twice as good. Just make sure to enable XMP in the bios which will allow it to run at the full 6000MHz, otherwise it'll likely set itself to 4800MHz. Annoyingly, the lighting on the two modules move at a *slightly* different speed, which is fixable if you're willing to put in the time. But overall, good value for money.