| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | Atom |
| Model | G850 |
| Maximum Power | 850W |
| 80 Plus Efficiency | 80 PLUS Gold Certification |
| 92% Energy Efficiency | |
| Colour | Black |
| Fan | 120mm Silent Fan |
| Modular Design | Semi-Modular |
| Connectors | |
| 24 Pin ATX | 1x MB 24(20+4) Pin |
| EPS (CPU) | 2x 8(4+4) Pin EPS 12V |
| PCIe | 4x 8(6+2) Pin PCI-E |
| SATA | 6x SATA |
| Four-Pin Peripheral | 3x Molex |
| Input | |
| Input Voltage | 200-230 VAC |
| AC Input | 5A |
| Input Frequency Range | 50Hz |
| Power Factor Correction (PFC) | Active PFC |
| Output | |
| Rail | 18A 18A 70.8A 0.3A 3A |
| Max Output | 100W 849.6W 3.6W 15W |
| General | |
| Protection | OCP, UVP, OVP, OPP, SCP, OTP, NLO |
| Regulatory | CB, CE, BIS |
| Dimensions | 14cm x 15cm x 8.6cm |
| Features | CircuitShield - Industrial Grade Protection |
| Flat Cable Design for Better Cable Management | |
| Thermal Manager - An Advanced Fan Control for Optimal Heat & Noise | |
| Active Power Factor Correction (APFC) | |
| Designs for DC to DC Module | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- PSU still works wonders - Ralph, 16 March 2026
So after a while using this PSU, I say very good investment and a good alternative to the other big-name PSUs out there
- PSU works wonders - Ralph, 15 October 2025
been using this for a week now and I have to say its a good unite for its price no issues and a good upgrade from my old antec PSU from 2011
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Cooler Master MPX-8505-AFAG-BEU ELITE Gold 850 850W 80 Plus Gold ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,749.00
Save: R 250!
1STPLAYER NGDP-GLD-850-BK-ZA 850W 80-Plus Gold ATX 3.1 Fully Modu...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,999.00
Save: R 400!
FSP VITA-850BD VITA BD 850W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,577.00
R1,199.00
Save: R 378!
MSI MAG A850GL PCIE5 WHITE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 Fully Modula...
In stock with WootwareR2,699.00
R2,299.00
Save: R 400!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
In stock with WootwareR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR10,399.00
R8,599.00
Save: R 1,800!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
























