| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 14th Gen Raptor Lake-S |
| Model | BX8071514700 |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| Core Arrangement | 8 Performance Cores, 12 Efficiency Cores |
| Cores | 20 |
| Threads | 28 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.40GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.20GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.10GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 1.50GHz |
| Cache | 33 MB Intel Smart Cache |
| Processor Base Power | 65W |
| Maximum Turbo Power | 219W |
| TJUNCTION | 100°C |
| Memory | |
| Max Memory Supported | 192 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 5600MT/s |
| Up to DDR4 3200MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 89.6GB/s |
| Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.50GHz |
| Graphics Output | DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1 |
| Execution Units | 32 |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Max Resolution (DP) | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| API Support | DirectX 12.1, OpenGL 4.5, OpenCL 3.0, Vulkan |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Intel Quick Sync Video Support | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology Support | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Expansion | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | Single socket |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 plus 4 lanes OR 2x8 plus 4 lanes |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| General | |
| Advanced Features | Intel Gaussian & Neural Accelerator 3.0 |
| Intel Thread Director | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | |
| Intel Speed Shift Technology | |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 | |
| Intel Hyper-Threading Technology | |
| Intel 64 | |
| 64-bit Instruction Set | |
| Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 Instruction Set Extensions | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | |
| Security & Reliability Features | Intel Standard Manageability (ISM) |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | |
| Intel AES New Instructions | |
| Secure Key | |
| Intel OS Guard | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Boot Guard | |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | |
| Intel Stable IT Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Linux x86-64 | |
| Linux x86-64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very impressive! - Marcel, 14 January 2025
Having recently upgraded from a 6th generation i7 to the 14th generation i7, that is 4 to 20 cores, all I can say is wow on the multi-core performance improvement. And the power consumption at idle is an impressive 12W. I use a Corsair Nautilus 240 RS ARGB for cooling and did not consider the included Intel cooler a viable cooling solution given the SA ambient temperatures. Using HWMonitor the hottest temperatures I saw was around 75 degrees C on multi-core benchmark runs.
- Powerful, but beware the stock cooler - Daniel, 26 August 2024
Coming from an i7-8700, this CPU is a beast! However, I had to use the stock cooler for a while since the one I ordered did not fit the case. And damn, is it insufficient! Playing games that are reasonably new will pin it at 95+ degrees and it'll start thermal throttling. While I work in Davinci Resolve, it's sits around 75C and the fan is almost always at 100%
So buy an aftermarket cooler with this CPU! - Runs well - Samantha, 6 March 2024
This was a massive improvement from my previous CPU. It runs amazingly and a huge performance increase. I have had no issues with it so far and performs as expected.
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,449.00
Save: R 2,550!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Western Digital WDS200T4G0E WD Green SN3000 2TB M.2 2280 PCIe 4.0...
In stock with WootwareR7,899.00
R5,399.00
Save: R 2,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Seagate ST18000NM000J Exos X18 Standard Model FastFormat (512e/4K...
Contact for AvailabilityR11,180.00
Kingston KCP556US8-16 16GB (1x16GB) DDR5-5600MT/s CL46 1.1V Deskt...
In stock with WootwareR4,299.00
R4,199.00
Save: R 100!
Palit GeForce RTX 5070 Infinity 3 NE75070019K9-GB2050S 12GB GDDR7...
In stock with WootwareR15,799.00
R12,499.00
Save: R 3,300!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,399.00
Save: R 600!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!





















