Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HIKSEMI |
| Series | FUTURE Series |
| Model | FUTURE LITE (HS-SSD-FUTURE-L-512G) |
| Controller | HIKSEMI HKP10304 Controller |
| Storage Technology | 3D NAND TLC |
| Interface | PCIe 4.0 x4 M.2 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Capacity | 512GB |
| Max. Seq. Read (MB/S) | Up To 6320 MB/s |
| Max. Seq. Write (MB/S) | Up To 3111 MB/s |
| Max. Ran. 4K Read IOPS | Up to 583,000 IOPs |
| Max. Ran. 4K Write IOPS | Up to 525,000 IOPs |
| Max. Power Consumption | 3.1W |
| TBW | 375TBW |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| General | |
| Operation Temperature | 0-70℃ |
| Storage Temperature | -40 °C to 85 °C |
| Weight | ≤ 7 g |
| Dimensions | 80 x 22mm (L x W) |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!

