Product Description
Additional Information
Reviews (3)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HIKSEMI |
| Series | FUTURE SSD's |
| Model | HS-SSD-FUTURE-Lite-1024G |
| Product Size | M.2 2280 |
| Capacity | 1TB |
| Max. Seq. Read (MB/S) | Up To 7000 MB/s |
| Max. Seq. Write (MB/S) | Up To 6000 MB/s |
| Max. Ran. 4K Read IOPS | 915K |
| Max. Ran. 4K Write IOPS | 462K |
| Max. Power Consumption | 4.9W |
| TBW | 750TB |
| Storage Medium | 3D NAND |
| Interface | PCIe Gen4x4 |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Operation Temperature | 0-70℃ |
| Storage Temperature | -40 °C to 85 °C |
| Weight | ≤ 7 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year or 750TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great value for money - Cam, 19 August 2025
Just chucked one of these in my new pc build and boot times are lighting fast.
- Amazing performance for the money - G, 11 April 2025
I have been using this brand for multiple devices, laptops, desktops and PS5 console these drives are really good quality had the one in my desktop for almost 2 years now and still preforms well did a health check and is at 98% and that is constant gaming, installing, and reloading.
- Going AM5 - Christo, 2 December 2024
thsi was part of my "upgrade into AM5" away from intel-11. needed to at least get to PCIE4 to try and stay up with market trends. this drive does not disspapoint if you moving from a PCIE3 (or even lower).
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



