Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HIKSEMI |
| Series | FUTURE SSD's |
| Model | HS-SSD-FUTURE-Lite-1024G |
| Product Size | M.2 2280 |
| Capacity | 2TB |
| Max. Seq. Read (MB/S) | Up To 7100 MB/s |
| Max. Seq. Write (MB/S) | Up To 6350 MB/s |
| Max. Ran. 4K Read IOPS | 875K |
| Max. Ran. 4K Write IOPS | 480K |
| Max. Power Consumption | 4.9W |
| TBW | 1500TB |
| Storage Medium | 3D NAND |
| Interface | PCIe Gen4x4 |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Operation Temperature | 0-70℃ |
| Storage Temperature | -40 °C to 85 °C |
| Weight | ≤ 7 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1500TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- HIKSEMI FUTURE LITE 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State - Dwayne , 27 August 2025
What can I say, it's PCIe 4 storage, at a reasonable price and reasonable speeds. No tests done as of yet but backed up my old HDD data to it and all went smoothly.
- Great value - Mohil Rai, 17 March 2025
I bought this in 2TB form for using in my PS5. Was very quick and easy to install using the screwdriver included in the drive's packaging. The PS5 recognised it and clocked it very close to its rated speed.
It might just be my imagination, but I felt like No Man's Sky loaded up much faster from the SSD than from the internal storage. So I'm very impressed and very satisfied. - Value for money - Jacques, 5 January 2025
Incredible drive the performance and speeds it provides and hours compared to competition like samsung and teamgroup even western digital is unmatched.This is a buy one and your set for the next 5 years if not more solid recommend.
- Solid Drive - Renton, 5 December 2024
Great value for the performance no other storage came close for the price. I had to pull off the Aluminum heatsink as I wanted to use my motherboard heatsink and running very cool at promised speeds. If you don't mind bending your NVME or you are happy using the Stock cooler this will not be an issue.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



