Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | DDR5 Fury Beast |
| Model | KF556C36BBEK2-16 |
| Capacity | 16GB(2x8GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 5600MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel |
| Tested Latency | CL36-38-38 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Fan lncluded | No |
| Height | 34.9mm |
| Features | Greater performance starting at 4800MHz |
| Improved stability for overclocking | |
| Increased efficiency | |
| Intel XMP 3.0-Ready and Certified | |
| AMD EXPO Ready and Certified | |
| Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers | |
| Plug N Play at 4800MHz | |
| Low-profile heat spreader design | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,699.00
R9,399.00
Save: R 3,300!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,699.00
R9,999.00
Save: R 700!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,699.00
R10,999.00
Save: R 1,700!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR24,499.00
R20,999.00
Save: R 3,500!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,799.00
Save: R 2,600!
Kingston KF560C30BBEK2-32 Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL30...
In stock with WootwareR12,599.00
R10,999.00
Save: R 1,600!
Customers Who Bought This Also Bought
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!















