Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | DDR5 Fury Beast |
| Model | KF560C30BBE-16 |
| Capacity | 16GB(1x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Multi-Channel Kit | Single Channel |
| Tested Latency | CL30-36-36 |
| Tested Voltage | 1.4V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Fan lncluded | No |
| Height | 34.9mm |
| Features | Low-profile heat spreader design |
| Improved stability for overclocking | |
| Increased efficiency | |
| Intel XMP 3.0-Ready and Certified | |
| AMD EXPO Ready and Certified | |
| Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,999.00
Save: R 2,400!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!





