Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | DDR5 Fury Beast |
| Model | KF552C36BBE-16 |
| Capacity | 16GB (1x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 5600MHz |
| Multi-Channel Kit | Single Channel |
| Tested Latency | CL36-38-38 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Height | 34.9 mm |
| Features | Greater performance starting at 4800MHz |
| Intel XMP 3.0-Ready and Certified | |
| AMD EXPO Ready and Certified | |
| Plug N Play at 4800MHz | |
| Low-profile heat spreader design | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good memory - Jacques, 27 November 2025
Even though prices of memory is insane at the moment, it was worth getting it. Had to enable the EXPO profile in BOIS and then it went from 4800Mhz to 5600 as advertise with OC. Memory runs stable and getting super nice performance out of it
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
Contact for AvailabilityR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!





