Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | SANDISK by Western Digital (WD) |
| Series | WD BLUE Series |
| Model | WD BLUE SN5100 4TB (WDS400T5B0E) |
| Capacity | 4TB |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe |
| Flash Type | SANDISK QLC 3D CBA NAND |
| Controller | SANDISK PCIe NVMe Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 6,900MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 6,700MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 900,000 IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 1.1 million IOPS |
| Endurance Rating | 1200TBW |
| Sequential Read Speed (PS5) | N/A |
| General | |
| Features | Supports Microsoft Direct Storage |
| SLC Cache with Host Memory Buffer | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Supports S.M.A.R.T. Monitoring | |
| TCG Pyrite 2.01 Compliant | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB-3(B), CB-Scheme, CE, FCC, KCC, Morocco, RCM, TÜV, UL, VCCI, UKCA |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible (a heatsink may be required for sustained performance) |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Weight | 5.7 grams (approx) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 1200TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!









