| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital WD |
| Series | Blue Series |
| Model | WD Blue SN5000 1TB (WDS100T4B0E) |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Flash Type | 3D TLC NAND |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,150MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,900MB/s |
| Random Read 4KB (IOPS) | 730,000 IOPS |
| Random Write 4KB (IOPS) | 770,000 IOPS |
| Endurance Rating | 600TBW |
| Power | |
| Idle Power Consumption | 75mW |
| Sleep Power Consumption | 5mW |
| General | |
| Features | Supports SLC Drive Cache (WD nCache 4.0 Technology) |
| Supports Host Memory Buffer | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| PS5 Compatibility | Yes, may require heatsink for optimal performance |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- great, reliable, good value - Mia, 22 October 2025
to give an idea of how much i like this SSD; im currently using one in my PC and one aswell in my laptop. nothing about it stands out, but for what it is, its a fantastic drive for any machine. reliable, quick, and affordable. also not prone to heat!
- It's... fine - Bokang, 5 July 2025
Really good NAND quality but only one 1TB NAND and no DRAM so bandwidth is gonna suck for long downloads/transfers - but it perfectly usable for most people
- Works great. - Ruben, 8 April 2025
The best type of SSD is the type of SSD you don't notice in the background. It is fast, and it has a lot of storage for a really competitive price. You really can't go wrong with this, and I am planning on buying a second one of these once I run out of storage on my first one.
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R2,999.00
Save: R 2,400!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
AMD 100-100000597MPK Ryzen 5 7500F 5.0GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR3,599.00
R3,199.00
Save: R 400!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!














