Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG by ADATA |
| Series | MARS 980 Series |
| Model | MARS 980 BLADE 2TB (SMAR-980B-2TCS) |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Flash Type | 3D NAND TLC Flash |
| Controller | Silicon Motion SMI SM2508 |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 14,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 13,000MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 2.0 million IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 1.65 million IOPS |
| Endurance Rating | 1480TBW |
| Sequential Read Speed (PS5) | Up to 6,500MB/s |
| General | |
| Features | Supports Microsoft Direct Storage |
| LPDDR4X DRAM Cache | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| MTTF | Up to 2.0 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible |
| Dimensions | 80 x 22 x 4.5mm (L x W x H) |
| Weight | 12 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- GEN 5 NVMe - Mat, 12 December 2025
After a long time of researching and trying to decide between a Samsung 990pro, WD Black and a crucial NVMe, I found this one on wootware. Very well priced for what you get. Upgrading from a Gen3, my PC feels very responsive and snappy. My frames in BF6 on overkill went up from 130fps to +-170fps. Could have been from a Windows re-install but this drive will last me for many years to come.
Category Bestsellers
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!






