Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Leadex Platinum |
| Model | SF-2000F14HP |
| Wattage | 2000W |
| 80+ Efficiency | 92% 94% 90% Efficiency At 20% 50% 100% Rated Load |
| Intel Power Design Guide | V2.92 |
| AC Input | Single Voltage 230V |
| AC Frequency | 50 / 60Hz |
| Fan Size | 140mm Two-Ball Bearing Fan |
| Dimension | 220mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP / OTP / LVP / NLO / SIP |
| Safety | TÜV / CB / CE / EAC / RoHS / KCC /CQC |
| Temprature | Passed 50°C Hot Testing |
| Cable Specifications | |
| 20 + 4 Pin Cable | 1x Cable (600mm) |
| (4 + 4) Pin CPU | 2x Cables (750mm) |
| 12VHPWR (2x 8-Pin to 16-Pin) Cable | 4x Cables |
| PCIe 6 + 2 Pin Cable | 4x Cables (750mm) |
| SLI (2x PCI 6 + 2) Pin Cable | 2x Cables (750mm + 150mm) |
| 4 SATA Cables | 4x Cables (550mm + 100mm + 100mm + 100mm) |
| 3 Molex Cables | 2x Cables (550mm + 100mm + 100mm) |
| Molex to FDD Adapter | 2x Cables (100mm) |
| DC Output | |
| Rails | +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5Vsb |
| DC Current Output | 24A, 24A, 166.6A, 0.5A, 3A |
| Wattage | 120W, 1999.2W, 6W, 15W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Super Flower SF-2000F14HP Leadex Platinum 2000W 80 Plus Platinum ...
In stock with WootwareR6,199.00
R4,999.00
Save: R 1,200!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Intel BX80768285K Core Ultra 9 285K 24-Core 5.70GHz Arrow Lake-S ...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
G.SKILL F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR Trident Z5 NEO RGB 64GB (2x32GB)...
In stock with WootwareR24,899.00
R22,499.00
Save: R 2,400!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR71,999.00
R64,999.00
Save: R 7,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Lian Li G99.LAN217X.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass Black Ste...
Contact for AvailabilityR2,999.00
R2,599.00
Save: R 400!
ASUS ProArt Z890-CREATOR WIFI Intel Z890 Arrow Lake LGA1851 ATX D...
Contact for AvailabilityR11,549.00
Antec Performance P20CE Black Steel ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,599.00
R1,399.00
Save: R 200!
Crucial CT1000T500SSD5 T500 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
Contact for AvailabilityR3,984.00
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR79,999.00
R67,999.00
Save: R 12,000!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!




















