ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling SE-207-XT Advanced 120mm Black PWM Premium High-End CP...
In stock with WootwareR1,299.00
R799.00
Save: R 500!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | CPU Tower Coolers |
| Model | ASSASSIN IV (R-ASN4-BKNNMT-G) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Nickel alloy | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 6mm x 7PCS |
| Intel Socket Support | LGA 1851, 1700, 1200, 115x, 2066, 2011 |
| AMD Socket Support | Socket AM5, AM4 |
| Case Clearance | 164mm |
| RAM Clearance | 63mm on LGA 20xx Sockets |
| Unobstructed on other sockets | |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 140 x 140 x 25mm (L x W x D) |
| 120 x 120 x 25mm (L x W x D) | |
| Fan Speed (Performance Mode) | 140mm / 120mm: 500 - 1700 RPM ±10% |
| Fan Speed (Quiet Mode) | 140mm / 120mm: 500 - 1350 RPM ±10% |
| Fan Airflow (Performance Mode) | 140mm: 79.1 CFM |
| 120mm: 58.06 CFM | |
| Fan Airflow (Quiet Mode) | 140mm: 63.76 CFM |
| 120mm: 46.75 CFM | |
| Fan Air Pressure (Performance Mode) | 140mm: 2.44 mmAq |
| 120mm: 2.10 mmAq | |
| Fan Air Pressure (Quiet Mode) | 140mm: 1.58 mmAq |
| 120mm: 1.35 mmAq | |
| Fan Noise (Performance Mode) | ≤ 29.3 dBA (overall) |
| Fan Noise (Quiet Mode) | ≤ 22.6 dBA (overall) |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.1 A / 0.07 A |
| Fan Power Consumption (Performance Mode) | 2.88W |
| Fan Power Consumption (Quiet Mode) | 1.56W |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 144 × 147 × 164mm (W x D x H) |
| Weight | 1.575kg |
| Motherboard Incompatibility | ROG STRIX Z790-H GAMING WIFI |
| ROG STRIX Z690-E GAMING WIFI | |
| MSI MEG X570 GODLIKE | |
| MSI B650M DIY-APE WIFI | |
| ROG CROSSHAIR X670E GENE | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- It hecking chonk - Morne, 7 April 2024
Be warned, it's big, it's black, and it's sleek as hell.
For the OCD fanboys, this will be perfect, it's symmetrical, and it's clearance doesn't interfere with your RAM.
Want to assassinate more degree's from your God level CPU, no need to worry, this Ezio comes with expansion brackets, so you increase the assassination party and invite Altair.
The 2 speed options are a nice addition, you can either kill the dBAs or blast those big 140s at full speed - One of the best - Richard, 5 April 2024
Keeps my AMD Ryzen 9 7950X around 75 degrees when running Cinebench R23 (CPU is in Eco mode 105W, minimal performance lose).
Even running without Eco mode it handles the CPU perfectly.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









