Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | ASSASSIN Series |
| Model | ASSASSIN IV VC VISION (R-ASN4-BKNVMD-G) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Nickel alloy | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 6mm x 7PCS |
| Intel Socket Support | LGA 1851, 1700, 1200, 115x, 2066, 2011 |
| AMD Socket Support | Socket AM5, AM4 |
| Case Clearance | Up to 172mm |
| RAM Clearance | 63mm on LGA 20xx Sockets |
| Unobstructed on other sockets | |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 140 x 140 x 25mm (L x W x D) |
| 120 x 120 x 25mm (L x W x D) | |
| Fan Speed (Performance Mode) | 140mm: 500 - 1800 RPM ±10% |
| 120mm: 500 - 1700 RPM ±10% | |
| Fan Speed (Quiet Mode) | 140mm: 500 - 1450 RPM ±10% |
| 120mm: 500 - 1350 RPM ±10% | |
| Fan Airflow (Performance Mode) | 140mm: Up to 61.25 CFM |
| 120mm: Up to 58.06 CFM | |
| Fan Airflow (Quiet Mode) | 140mm: Up to 48.55 CFM |
| 120mm: Up to 46.75 CFM | |
| Fan Air Pressure (Performance Mode) | 140mm: Up to 3.76 mmAq |
| 120mm: Up to 2.10 mmAq | |
| Fan Air Pressure (Quiet Mode) | 140mm: Up to 2.46 mmAq |
| 120mm: Up to 1.35 mmAq | |
| Fan Noise (Performance Mode) | ≤ 29.3 dBA (overall) |
| Fan Noise (Quiet Mode) | ≤ 22.6 dBA (overall) |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.2 A |
| Fan Power Consumption (Performance Mode) | 4.8W (per fan) |
| Fan Power Consumption (Quiet Mode) | 3.6W (per fan) |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 144 × 147 × 172mm (W x D x H) |
| Weight | 1.78kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









