| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | RX 9000 Series |
| Model | Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition (RX-96TS316B7) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9060 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 32 |
| Base Clock | 1900MHz |
| Game Clock | 2780MHz |
| Boost Clock | 3320MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 32MB |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort v2.1 (DSC) |
| 1x HDMI v2.1 (VRR and FRL) | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 × 4320 |
| VR Ready | N/A |
| General | |
| Features | AMD Radiance Display Engine |
| AMD Radeon Boost technology | |
| AMD Radeon Anti-Lag* technology | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| AMD FidelityFX Super Resolution technology | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| Microsoft DirectStorage | |
| Vulkan Optimized | |
| AMD smart technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Privacy View | |
| AMD Radeon Super Resolution technology | |
| AMD Link | |
| AMD Freesync technology | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 290mm x 124mm x 49mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Exceptional Service - Keenan, 5 January 2026
I just want to start off by thanking the wootware team again, even though you guys only opened up again today I receive my delivery on the same day as the processing of my order. This really shows you guys go above and beyond for your customers.
As far as the card goes. This card is a great upgrade from my RX580 8GB GPU, XFX really knows how to make a GPU look good and perform even better.
Thanks alot! - VRAM to Spare - Andrew, 4 December 2025
Replaced a GTX 2070. Not a huge bump in performance, but the extra VRAM makes a massive difference in quality. Running in Kubuntu, and its so much easier to handle than nVidia drivers. Undervolted 100mV and dropped gives a sustained 2.9GHz in furmark, but I dropped the power target to 155W for efficiency. That gives a sustained 2.5GHz+. Well binned and very nice chip. The cooling solution is also excellent, quiet enough even at full load.
Very satisfied with the card and wootware's shipping was fast and efficient. - XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition - Pieter, 27 November 2025
Really Impressed for the Price and the Performance. Got this for an Upgrade I Was doing for Some One. And its performance is Really Good. XFX Craftsmanship and Quality is exceptional.
Lots of GPU Memory that will last a few years to come and Visual Improvements and Technology on the Adrenalin software side its Just a Win all round.
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,499.00
R6,999.00
Save: R 1,500!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PULSE 11350-03-20G 16GB GDDR6 128-Bit ...
In stock with WootwareR11,699.00
R9,199.00
Save: R 2,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16G GAMING OC ICE GV-R906XGAMINGOCICE-...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Sapphire Radeon RX 9060 XT NITRO+ 11350-01-20G 16GB GDDR6 128-Bit...
In stock with WootwareR12,999.00
R10,499.00
Save: R 2,500!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PURE 11350-02-20G 16GB GDDR6 128-Bit P...
In stock with WootwareR12,199.00
R9,499.00
Save: R 2,700!
ASRock Radeon RX 9060 XT 16GB Challenger RX9060XT CL 16GO 16GB GD...
In stock with SupplierR10,397.00
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
WootVision 24F I144 23.8" Full HD (1920x1080) 144Hz 14ms IPS Blac...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,599.00
Save: R 800!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
























