| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Radeon RX9000 Series |
| Model | RX-97TRGBBW9 |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Stream Processors | 4096 |
| Compute Units | 64 |
| Base Clock | 1870 MHz |
| Game Clock | 2570 MHz |
| Boost Clock | 3100 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 |
| GPU Design | TSMC N4C FinFET |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 640 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.8 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 |
| 1x HDMI 2.1 | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| General | |
| Features | 64 AMD RDNA 4 Compute Units (with RT AI Accelerators) |
| AMD Infinity Cache technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| AMD Radiance Display Engine | |
| AMD Radeon Boost technology | |
| AMD Radeon Anti-Lag technology | |
| PCI Express 5.0 ready | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| AMD FidelityFX Super Resolution technology | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| Microsoft DirectStorage | |
| Vulkan Optimized | |
| AMD smart technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Privacy View | |
| AMD Radeon Super Resolution technology | |
| AMD Link | |
| AMD Freesync technology | |
| Dual Ball Bearing Fans | |
| 6mm Heatpipes | |
| Full Length ARGB Strip | |
| Nickel Plated Copper Vapor Chamber | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 800W |
| Power Connector | 3x PCI-E 8-pin Connections |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.5 Slot |
| Dimensions | 360 mm x 155 mm x 72 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Beefy Big Boi is Beautiful - Matt, 4 June 2025
Upgrading from my now defunct EVGA Gtx 970 to this shows what difference skipping multiple generations of progress is like. This card is huge, and runs like a dream. All my games are at max settings and smooth as butter. My only limitation now is my monitor - 1080p 60Hz. I have zero doubts, though, that this card will step up to the challenge when that limitation is removed.
As always, thanks to Wootware for the excellent service and great efficiency in getting my hardware to me. One suggestion to include in the product page - this card does come with a small gpu stand with a magnetic base. I did buy a seperate stand that I need to connect to my ARGB hub to truly make my build complete, but I look forward to that soon.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
XFX Radeon RX 9070 XT Swift Triple Fan Gaming Edition RX-97TSWF3B...
In stock with WootwareR20,799.00
R15,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC GV-R9070XTGAMING OC-16GD 16G...
In stock with WootwareR20,499.00
R15,499.00
Save: R 5,000!
Sapphire Radeon RX 9070 XT NITRO+ 11348-01-20G 16GB GDDR6 256-Bit...
In stock with WootwareR24,749.00
R16,999.00
Save: R 7,750!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE GV-R907XGAMINGOCICE-16GD...
In stock with WootwareR19,699.00
R15,499.00
Save: R 4,200!
Sapphire Radeon RX 9070 XT PULSE 11348-03-20G 16GB GDDR6 256-Bit ...
In stock with WootwareR19,799.00
R15,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT AORUS ELITE GV-R9070XTAORUS E-16GD 16G...
In stock with WootwareR25,249.00
R16,499.00
Save: R 8,750!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC White Gaming Edition RX-97TRGBBW...
Stock Coming SoonR23,799.00
R16,499.00
Save: R 7,300!
ASRock Radeon RX 9070 XT 16GB Challenger RX9070XTCHALLENGER16G 16...
In stock with SupplierR17,099.00
ASUS Radeon RX 9070 XT TUF GAMING OC TUF-RX9070XT-O16G-GAMING 16G...
In stock with SupplierR19,353.00
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Lian Li G99.A3X-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass Black Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
WootVision Pro 27Q M240 27" WQHD (2560x1440) 240Hz 1ms Fast IPS M...
Contact for AvailabilityR6,399.00
R4,999.00
Save: R 1,400!
























