| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS ELITE Series |
| Model | Radeon RX 9070 XT AORUS ELITE (GV-R9070XTAORUS E-16GD) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 64 Compute Units |
| Ray Accelerators | 64 units, gen 3 |
| Stream Processors | 4096 Unified |
| Game Clock | Up to 2570 MHz |
| Boost Clock | Up to 3100 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| GPU Design | TSMC 4nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1a |
| 2x HDMI 2.1b | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | Server-Grade Thermal Conductive Gels & Composite Metal Grease |
| Gigabyte WINDFORCE Cooling System with Hawk Fans | |
| LCD Edge View with RGB Halo Lighting | |
| Protective PCB Conformal Coating Prevents Rusting | |
| PCI Express 5.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 340W |
| Minimum Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 3x 8-Pin PCI PEG connectors |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | 339 x 136 x 59mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Boxes Accessories | Quick Start Guide |
| Warranty Registration | |
| AORUS Metal Sticker | |
| Versatile GPU Holder | |
| GPU Holder Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 4 Year Warranty (Reqires Registration) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great GPU - Deon, 15 February 2026
It looks good and works well, and the benchmarks on YouTube seems to be accurate.
- Awesome GPU - Matthew, 5 February 2026
Got this model after watching reviews online and I am very happy. The decision to get this specific brand/model was influenced by the extra year of warranty. The rgb elements are a nice touch.
- Best card ive ever owned. - Mark, 13 January 2026
I've had my fair share of GPUs since I've started my gaming pc journey at the age of 10 years old (34 currently). This is by far the most impressive GPU I have had the privilege to own. Maxing out at 55c on full load and as silent as can be, no coil whine whatsoever. Yes, you pay a premium price, but what you get is well worth it. Stable high clocks when gaming (boosts up to 3200mhz out of the box), stable low temps, no coil whine, insanely good RGP and customisation, duel bios function, 4-year warranty, like what other brand gives a 4-year warranty on GPUs? Well done to Gigabyte and Woot-Ware for the excellent service, as always.
- Insane GPU - Mark, 13 January 2026
I've had my fair share of GPUs since I've started my gaming pc journey at the age of 10 years old (34 currently). This is by far the most impressive GPU I have had the privilege to own. Maxing out at 55c on full load and as silent as can be, no coil whine whatsoever. Yes, you pay a premium price, but what you get is well worth it. Stable high clocks when gaming (boosts up to 3200mhz out of the box), stable low temps, no coil whine, insanely good RGP and customisation, duel bios function, 4-year warranty, like what other brand gives a 4-year warranty on GPUs? Well done to Gigabyte and Woot-Ware for the excellent service, as always.
- Amazing GPU - Duane, 10 October 2025
Ive had this GPU for just over a week now, and man oh man, what a beast this card is. It easily boosts over the claimed 3100MHZ while gaming, and i havnt seen the temps go over 65C. well worth it. And also the service from Wootware, they will always be my go to for PC parts
- Great card can highly recommend - Jason, 20 August 2025
This is my first Amd card and I am highly impressed. Adrenaline software is fantastic to use and the card performs great. No coil whine or noisy fans as per some reviews I read online. High quality card and looks great. Is a bit on the chunky side so keep that in mind when purchasing if you have a smaller case.
- GPU Review - DONOVAN, 21 July 2025
very pleased with the performance and look of the card, only issue is that the 14 digit code supplied with the warranty card does not work when trying to register 4 year waranty on gigabyte website
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
XFX Radeon RX 9070 XT Swift Triple Fan Gaming Edition RX-97TSWF3B...
In stock with WootwareR20,799.00
R15,199.00
Save: R 5,600!
Sapphire Radeon RX 9070 XT NITRO+ 11348-01-20G 16GB GDDR6 256-Bit...
In stock with WootwareR24,749.00
R16,999.00
Save: R 7,750!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC GV-R9070XTGAMING OC-16GD 16G...
In stock with WootwareR20,499.00
R15,499.00
Save: R 5,000!
Sapphire Radeon RX 9070 XT PULSE 11348-03-20G 16GB GDDR6 256-Bit ...
In stock with WootwareR19,799.00
R15,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE GV-R907XGAMINGOCICE-16GD...
In stock with WootwareR19,699.00
R15,499.00
Save: R 4,200!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT AORUS ELITE GV-R9070XTAORUS E-16GD 16G...
In stock with WootwareR25,249.00
R16,499.00
Save: R 8,750!
ASUS Radeon RX 9070 XT TUF GAMING OC TUF-RX9070XT-O16G-GAMING 16G...
In stock with SupplierR19,353.00
[RECERTIFIED] XFX Radeon RX 9070 XT Quicksilver Magnetic Air Edit...
In stock with WootwareR20,499.00
R14,799.00
Save: R 5,700!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!








![[RECERTIFIED] XFX Radeon RX 9070 XT Quicksilver Magnetic Air Edit...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/r/x/rx-97tmaqkb9-3_1.jpg)














