Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | Solid State Disks |
| Model | MZ-V9S2T0BW |
| Interface | PCIe 4.0 x4 / 5.0 x2 NVMe 2.0 |
| Capacity | 2TB |
| Controller | Samsung in-house Controller |
| NAND Flash Memory | Samsung V-NAND TLC |
| Cache Memory | HMB (Host Memory Buffer) |
| Dimension | Max 80.15 x Max 22.15 x Max 2.38 (mm) |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Sequential Read | 7,250MB/s |
| Sequential Write | 6,300MB/s |
| Random Read | 1000K IOPS |
| Random Write | 1,350K IOPS |
| Power Consumption | |
| Read (Active) | 4.3W |
| Write (Active) | 4.2W |
| Idle PS3 | 60mW |
| Idle PS4 | 5 mW |
| Operating Temp. | 0°C to 70°C (Measured by S.M.A.R.T. Temperature; Proper airflow recommended) |
| Non-Operating Temp. | -40°C to 85°C |
| Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Shock (Non-Operating) | 1,500G(Gravity), duration: 0.5ms, 3 axis |
| Vibration (Non-Operating) | 20~2,000Hz, 20G |
| MTBF | 1.5 million hours |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1200TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!







