Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | Solid State Disks |
| Model | MZ-V9S1T0BW |
| Interface | PCIe 4.0 x4 / 5.0 x2 NVMe 2.0 |
| Capacity | 1TB |
| Controller | Samsung in-house Controller |
| NAND Flash Memory | Samsung V-NAND TLC |
| Cache Memory | HMB (Host Memory Buffer) |
| Dimension | Max 80.15 x Max 22.15 x Max 2.38 (mm) |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Sequential Read | 7,150MB/s |
| Sequential Write | 6,300MB/s |
| Random Read | 850K IOPS |
| Random Write | 1,350K IOPS |
| Power Consumption | |
| Read (Active) | 4.3W |
| Write (Active) | 4.2W |
| Idle PS3 | 60mW |
| Idle PS4 | 5 mW |
| Operating Temp. | 0°C to 70°C (Measured by S.M.A.R.T. Temperature; Proper airflow recommended) |
| Non-Operating Temp. | -40°C to 85°C |
| Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Shock (Non-Operating) | 1,500G(Gravity), duration: 0.5ms, 3 axis |
| Vibration (Non-Operating) | 20~2,000Hz, 20G |
| MTBF | 1.5 million hours |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 600TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Pricey, but the best - Francois, 18 March 2026
The hardware is flawless. Samsung goes the extra mile with support in the form of their magician software that monitors the health and firmware updates for all your Samsung SSDs.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!








