| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | PURE Series |
| Model | Radeon RX 9070 XT PULSE (11348-03-20G) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 64 Compute Units |
| Ray Accelerators | 64 units, gen 3 |
| Stream Processors | 4096 Unified |
| Game Clock | Up to 2400 MHz |
| Boost Clock | Up to 2900 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| GPU Design | TSMC 4nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1a |
| 2x HDMI 2.1b | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | Tri-X Free Flow Cooling Design with AeroCurve Fans |
| Sapphire Fan Quick Connect Technology | |
| Honeywell PTM7950 Thermal Interface Material | |
| PCI Express 5.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 304W |
| Minimum Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCIe PEG Connectors |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3 Slot |
| Dimensions | 320 x 120.5 x 61.6mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Boxed Accessories | L-Shape Support Bracket |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Works well with Linux - Thomas, 30 December 2025
The card was bigger than I thought but thankfully fit well in my case so please do check the compatibility for your case! The build quality is impressive and I have no comments in that regard.
It runs fairly cool at around 50c - 56c on the core at max power and is virtually silent compared to the 3080 Ti I was running previously. Junction temps average about 80c with spikes to 84c, maybe a more aggressive fan profile would bring these down but I am happy with the standard fan curve.
It performs well for running local LLMs that can nicely fit into the 16GB VRAM capacity and handles 1440p gaming at Max settings well. It provided the memory I needed to run Microsoft Flight Simulator 2024 smoothly. It works great on Linux (Zorin OS) with Mesa and Proton and is virtually plug and play. Being able to natively run FSR4 in the games where it is supported is also a plus. - Excellent - Kenneth, 22 December 2025
Great card, runs everything on ultra with ray tracing and runs more than 100fps smoothly, please note tho that if you are playing demanding titles, make sure you have a 850watt gold rated psu or higher
- Good stuff, good upgrade - Andrew , 12 December 2025
coming from a 1080ti,
Great Performance weird driver quirks nothing serious, I have 3 monitors ,1x27"(1440p) @60hz, 1x27"(1440p) @165hz, and a 40" (1080) tv @ 60hz, the tv is off for the most part but my 165hz monitor will blank for a second or two when turning the tv on (when the monitor is @ 165hz, dropping it stops this).
Idle power board power is around 40~50watts, system will drop 98watts after monitors go to sleep & are off, normal power usage is around 130watts with all monitors on, ~145w when watching twitch on 2nd monitor, gaming is around 350~450watts system power "at the wall"
-Its very quiet and cool compared to my old 1080ti(72c+), this card (PULSE) is around 53~54c, I have around 6 case fans 120/140mm, under load in games like Squad, Arc-radiers, EFT, APEX legends...and Cronos: new dawn
I'm on old AM4 cpu platform, (ryzen5 3600) 32gb of ram, some games cpus are limited but depends on the game, but other wise most games are between 60 to 165fps+
will notice mosfet/"coil" whine at 500FPS+ - Amazing card - Jaison, 9 December 2025
Solid performance, happily running everything I've thrown at it at 1440p High/Ultra. Even at full utilization, the card runs cool and quiet. I'm using a Lancool 217, and temps don't exceed 65c, with acoustics that don't sound like a jet engine (like my previous rig). Amazing value for money too.
- It's bigger than you think - David, 2 July 2025
Had to get a new case to cater for the size of the card, otherwise it was dead easy to install and setup.
Getting excellent performance running 4K at Ultra. Starfield, Conan Exiles, Enshrouded are the only ones I have tested so far and performance is great so far.
Note: I run on a PCIe 4 buss on a 750W PSU. Haven't had any issues so far.
Other machine specs that may be relevant: AMD 7, B650 MB, 64GB DDR5 M2 drives. - Ticks all the boxes! - Justin, 4 June 2025
It has drivers that work.
It has power connectors that won't melt.
It has 16GB of RAM which helps future proof.
It can do decent ray tracing (if that's your thing)
It gives excellent performance.
Did I mention it has 16GB of RAM?!
The card maker has the name name as my ex, but this thing actually has 0 issues and doesn't (coil) whine, which is a plus in my book.
If you value any of the above, this is the card you are looking for.
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
XFX Radeon RX 9070 XT Swift Triple Fan Gaming Edition RX-97TSWF3B...
In stock with WootwareR20,799.00
R15,199.00
Save: R 5,600!
Sapphire Radeon RX 9070 XT NITRO+ 11348-01-20G 16GB GDDR6 256-Bit...
In stock with WootwareR24,749.00
R16,999.00
Save: R 7,750!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC GV-R9070XTGAMING OC-16GD 16G...
In stock with WootwareR20,499.00
R15,499.00
Save: R 5,000!
Sapphire Radeon RX 9070 XT PULSE 11348-03-20G 16GB GDDR6 256-Bit ...
In stock with WootwareR19,799.00
R15,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE GV-R907XGAMINGOCICE-16GD...
In stock with WootwareR19,699.00
R15,499.00
Save: R 4,200!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT AORUS ELITE GV-R9070XTAORUS E-16GD 16G...
In stock with WootwareR25,249.00
R16,499.00
Save: R 8,750!
ASUS Radeon RX 9070 XT TUF GAMING OC TUF-RX9070XT-O16G-GAMING 16G...
In stock with SupplierR19,353.00
[RECERTIFIED] XFX Radeon RX 9070 XT Quicksilver Magnetic Air Edit...
In stock with WootwareR20,499.00
R14,799.00
Save: R 5,700!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!








![[RECERTIFIED] XFX Radeon RX 9070 XT Quicksilver Magnetic Air Edit...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/r/x/rx-97tmaqkb9-3_1.jpg)














