| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Mercury Series |
| Model | Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB (RX-97TMARGB9) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 64 Compute Units |
| Ray Accelerators | 64 units, gen 3 |
| Stream Processors | 4096 Unified |
| AI Accelerators | 128 accelerators, gen 2 |
| Base Clock | 1870 MHz |
| Game Clock | Up to 2570 MHz |
| Boost Clock | Up to 3100 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| GPU Design | TSMC 4nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 (UHBR20) |
| 1x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 (FRL 48Gbps) | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | Mercury Cooling System with Magnetic Air Triple Fans |
| High-Performance Vapor Chamber Design | |
| Full-Length 5V 3-Pin ARGB Lighting Strip | |
| Ventilated Metal Back Plate | |
| Dual Ball Bearing Fans | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 340W |
| Minimum Recommended Power Supply | 800W |
| Power Connector | 3x 8-Pin PCI PEG connectors |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.5 Slot |
| Dimensions | 360 x 155 x 72mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Accessories | Quick Installation Guide |
| GPU Support Stand | |
| RGB Sync Cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Solid build and performance - Ruan, 12 December 2025
Really impressed with the punch this "underdog" packs and for the price it's definitely worth it. No qualms playing on highest graphics settings on 1080p (have not tried 4k but reviews show it's solid).
- Chonky Boy - Wouter, 3 November 2025
This is a biiig boy. Make sure it will fit in your case. It runs super cool and performs like a beast. The RGB looks really cool too.
- This is the 9070 XT to get - Pierre, 17 October 2025
I was in the market for a new GPU recently and it was a contest between the 5070 Ti and a 9070 XT. With the 9070 XT being about R3k cheaper on average I settled on a 9070 XT, and after extensive research this is the model I chose. In my opinion it is well worth the R1200 above the base 9070 XT models. It is well built, runs cool, and the fan noise under load is not intrusive. There's no rattle or bearing rumble or whine that could be bothersome - just the "whoosh" of lots of airflow. GPUs sometimes have coil whine (apparently it's somewhat luck of the draw), but I didn't pick up any of that either.
- Sound construction, good performance - Rhyne, 25 September 2025
The product arrived with ample packaging within the box, and surprisingly no static bag or books. QR codes are used for the manuals etc.
The card functions with no issues to report. I'm happy with the card
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
XFX Radeon RX 9070 XT Swift Triple Fan Gaming Edition RX-97TSWF3B...
In stock with WootwareR20,799.00
R15,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC GV-R9070XTGAMING OC-16GD 16G...
In stock with WootwareR20,499.00
R15,499.00
Save: R 5,000!
Sapphire Radeon RX 9070 XT NITRO+ 11348-01-20G 16GB GDDR6 256-Bit...
In stock with WootwareR24,749.00
R16,999.00
Save: R 7,750!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE GV-R907XGAMINGOCICE-16GD...
In stock with WootwareR19,699.00
R15,499.00
Save: R 4,200!
Sapphire Radeon RX 9070 XT PULSE 11348-03-20G 16GB GDDR6 256-Bit ...
In stock with WootwareR19,799.00
R15,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT AORUS ELITE GV-R9070XTAORUS E-16GD 16G...
In stock with WootwareR25,249.00
R16,499.00
Save: R 8,750!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC White Gaming Edition RX-97TRGBBW...
Stock Coming SoonR23,799.00
R16,499.00
Save: R 7,300!
ASRock Radeon RX 9070 XT 16GB Challenger RX9070XTCHALLENGER16G 16...
In stock with SupplierR17,099.00
ASUS Radeon RX 9070 XT TUF GAMING OC TUF-RX9070XT-O16G-GAMING 16G...
In stock with SupplierR19,353.00
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,699.00
Save: R 3,600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
























