| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GAMING OC |
| Model | Radeon RX 9070 GAMING OC(GV-R9070GAMING OC-16GD) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 56 |
| Ray Accelerators | 56 |
| ROPs | 128 |
| Core Clock | Boost Clock: up to 2700 MHz |
| Game Clock: up to 2210 MHz | |
| Stream Processors | 3584 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan Optimized |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort v2.1a |
| 2x HDMI 2.1b | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | WINDFORCE Cooling System |
| Hawk Fan | |
| Server-grade Thermal Conductive Gel | |
| RGB Lighting | |
| Dual BIOS (Performance / Silent) | |
| Reinforced Structure | |
| large Copper Plate | |
| Composite Copper Heat Pipe | |
| Screen Cooling | |
| Sliding Side Plate | |
| AMD Radiance Display Engine | |
| AMD Radeon Boost technology | |
| AMD Radeon Anti-Lag* technology | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| AMD FidelityFX Super Resolution technology | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| Microsoft DirectStorage | |
| Vulkan Optimized | |
| AMD smart technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Privacy View | |
| AMD Radeon Super Resolution technology | |
| AMD Link | |
| AMD Freesync technology | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 50mm |
| Dimensions | 288mm x 132mm x 50mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent GPU - Christopher , 15 January 2026
Upgraded from a 6700XT. Getting better fps at 1440p than I got on the 6700XT at 1080p. The 9070XT always gets all the love, but the non XT model is a very capable card. Very happy with my purchase
- very impressed - Mark, 7 January 2026
Coming from a RTX 3070, I'm blown away by this card.
Currently running ARC Raiders with the following settings,
3440x1440p , epic settings with FG and quality FSR running over 100fps.
No FG, its around 60-70fps.
I am running a Ryzen 5600 though which bottlenecks it quite a bit. Grab this when available . - RX 9070 - Tyler, 11 December 2025
Great card, even greater performance. Wootware also has the best prices compared to their competitor's. Now ive got a GPU, PSU and RAM from wootware. Big time upgrades.
- Kendo - Beastly GPU - Kendo, 23 June 2025
My very first GPU out the box, it was a bit pricey but it's definitely worth every cent, The AMD software took some time getting use to, but in the end that was sorted, I chose Gigabyte for the extended warranty other board partners only give 2 years instead of 3.
Now for the actual gpu game wise I'm speechless by default it would play the games at 4k 80-90fps with Temps at 45c-57c never goes above 60c
Also the stop fan is a nice touch no sound at all, the RGB is also there if you need it.
so far only tried 2 games Assassin's Creed Mirage & Dragon Age: The Veilguard
I'm sure this little beast will give me a couple of years of happiness.
Thanks Wootware - Good card, but some niggles - Warren, 5 June 2025
Coming from a RTX3070ti the move from Nvidia to AMD was a bit more painful than it should've been. But once getting rid of older drivers, getting rid of shaders and various other things the card started to work okay.
There are some niggles still now, like games crashing with driver errors and sometimes there is shudder in other games. When it performs it really performs, able to actually use Ray Tracing properly is nice though.
Hopefully as drivers improve gaming will improve, this is my first foray back into AMD since my 6970 back in 2011 era, have been with Nvidia for sometime. - Excellent Performance - Max, 26 May 2025
This card offers excellent performance for the price!
I use this card for 3440x1440p and it more than delivers the frames I need. Oblivion remastered I get and average framerate of 90-120 fps at high settings. Last of us part 2 I get between 120-160 fps at high settings. Marvel Rivals at the highest settings has an average of 110 fps.
This card runs very quiet and cool and is smaller than expected!
I highly recommend it! - Great Card - Ruan, 22 May 2025
I upgraded from a RX 6900XT and this card does perform better then than the 6900 XT in 4k. I am pleased to say that this is a card worth checking out. The fans can get loud if you really push them to keep the temperatures down.
- Simply excellent - Maynard, 2 April 2025
TLDR: excellent card for 1440p, runs pretty much anything maxed out at over 90 FPS without upscaling. I highly recommend this card for anyone on an RTX 3000-series or RX 6000-series or lower. Great service from Wootware as usual.
I was running a 6700XT and an i5 12600K (a system I also got from Wootware in November of 2021; thanks Wootware). The i5 is still going just fine, but with this 9070 it's running a like a dream at my native 1440p. I'm getting about double the frame rate I had with the 6700XT in everything without upscaling. The card itself looks great and runs very quiet even when fully utilised; temperatures are fine too. Cyberpunk runs at ~110 FPS on High (no upscaling) and around 100 FPS with RT when using upscaling (just wish they would implement FSR4 already). Seriously, this thing is a beast and FSR4 is a massive improvement over FSR3. In terms of comparison, it's around the same performance as 5070 or 4070 Ti depending on the game with greatly improved RT over the 6700XT or any 7000-series card. Control runs at ~65 FPS completely maxed out with RT and no upscaling; I'm truly impressed with RT performance here. VRAM was never an issue with its 16GB capacity even with RT.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
[RECERTIFIED] Gigabyte Radeon RX 9070 GAMING OC GV-R9070GAMING OC...
Contact for AvailabilityR15,456.00
R12,999.00
Save: R 2,457!
Gigabyte Radeon RX 9070 GAMING OC GV-R9070GAMING OC-16GD 16GB GDD...
In stock with SupplierR15,456.00
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
GeIL GAMST532GB6000C38BDC Gemini RGB TUF Gaming AMD Edition 32GB(...
Contact for AvailabilityR7,157.00
Fractal Design FD-F-MR1-1203 Momentum 12 RGB 120mm PWM Black Case...
In stock with WootwareR1,199.00
R799.00
Save: R 400!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
XPG AX5U6800C3424G-DCLARBK Lancer Blade RGB 48GB (2x24GB) DDR5-68...
In stock with WootwareR18,799.00
R12,799.00
Save: R 6,000!
Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI 7 AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX De...
In stock with WootwareR7,299.00
R5,999.00
Save: R 1,300!
XPG AGAMMIXS60-2T-CSBK GAMMIX S60 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Blac...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,999.00
Save: R 3,300!
ASUS TUF Gaming VG27WQ3B 27" WQHD(2560x1440) Fast VA 180Hz 1ms AM...
Contact for AvailabilityR7,499.00
Fractal Design FD-C-NOR1C-02 North Charcoal Black Tempered Glass ...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,999.00
Save: R 1,100!
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
![[RECERTIFIED] Gigabyte Radeon RX 9070 GAMING OC GV-R9070GAMING OC...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/g/v/gv-r9070gaming-oc-16gd-0_1.jpg)















