Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | Keyboards |
| Model | K8X-H1 |
| Number of Keys | 87 (80%) |
| Switches | Keychron Super mechanical |
| Switch Face | North-facing |
| Switch Colour | Red |
| Number of Multimedia Keys | 12 |
| Frame Material | ABS |
| ABS Aluminium frame | |
| Keycap Material | Double-shot PBT |
| Keycap Profile | Cherry |
| Layout | ANSI |
| Polling Rate (Wired Mode) | 1000 Hz |
| Polling Rate (BT Mode) | 90 Hz |
| N-Key Rollover (NKRO) | Yes (wired & wireless) |
| Backlight | 22 RGB lighting modes |
| Customizable effects | |
| Battery | 4000 mAh rechargeable li-polymer |
| Wireless Working Time (Backlit off) | Around 190 hours |
| Wireless Working Time (RGB) | Around 100 hours |
| Connection | Bluetooth |
| USB Type-C (wired) | |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth Device Name | Keychron K8 Version 2 |
| Compatible System | macOS |
| Windows | |
| Linux | |
| Typing Angle | 3.5° |
| 7.7° | |
| 11° | |
| MCU | ARM Cortex-M3 32-bit WB32F3G71 |
| 256KB Flash | |
| Operating Environment | -10°C to 50°C |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 35.4 × 12.4 × 3.3–4.1 cm |
| Product Weight | 800 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR769.00
R599.00
Save: R 170!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
Stock Coming SoonR2,299.00
R1,799.00
Save: R 500!
ASUS 90MP037A-BKUA01 X901 ROG STRIX SCOPE II 96 96% ROG Snow Line...
Stock Coming SoonR5,999.00
R3,499.00
Save: R 2,500!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









