Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MCHOSE |
| Series | Mechanical Gaming Keyboards |
| Model | MCHOSE x Unbox Therapy UT98 (HW-UT98-2) |
| Switch | |
| Switch Type | Silent Peach V3, Hot-swappable Mechanical Switches |
| Key Feel | Linear, Smooth, Quiet-sounding |
| Operating Force | 40 ~ 10gf |
| Total Travel | 3.30mm |
| Design | |
| Media Keys | N/A |
| Keyboard Form Factor | 98% Compact QWERTY layout, 99 Keys |
| Switch Life | Up to 100 million clicks |
| Chassis | ABS plastic |
| Lighting | South-Facing RGB LED lighting, User-customisable |
| Wrist Rest | N/A |
| Battery | |
| Battery Capacity | 10,000mAh |
| Battery Life | Up to 909 Hours (RGB Off) |
| Charging | USB 5V charging |
| General | |
| On-Board Memory | Yes, single on-board profile |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C Wired Cable |
| Keycaps | PBT Double-Shot Plastic, Cherry compatible profile |
| Polling Rate | Standard USB Polling, Full N-Key rollover |
| Colour | Classic Therapy Black & White |
| Dimensions | 401.8 × 147.2× 42.5mm (W x D x H) |
| Weight | 1.25kg approx |
| Platform Support | Supports Windows 10, Windows 11 |
| Supports macOS | |
| Supports Linux, ChromeOS | |
| Box Contents | 1x UT98 Keyboard |
| 1x User Guide | |
| 1x Type-C Cable | |
| 1x Keycap Puller | |
| 2x Spare Switches | |
| 1x Dust Cover | |
| 5x Additional Keycaps | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR769.00
R599.00
Save: R 170!
ASUS 90MP037A-BKUA01 X901 ROG STRIX SCOPE II 96 96% ROG Snow Line...
Stock Coming SoonR5,999.00
R3,499.00
Save: R 2,500!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
Stock Coming SoonR2,299.00
R1,799.00
Save: R 500!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
Stock Coming SoonR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!









