| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GAMING Series |
| Model | Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC ICE (GV-R906XGAMINGOCICE-16GD) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9060 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 32 Compute Units |
| Ray Accelerators | 32 units, gen 3 |
| Stream Processors | 2048 Unified |
| Game Clock | Up to 2780 MHz |
| Boost Clock | Up to 3320 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| GPU Design | TSMC 4nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 32MB |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1a |
| 1x HDMI 2.1b | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | WINDFORCE Cooling System Design with 90mm Hawk fans |
| Gigabyte RGB Fusion Integration | |
| Server Grade Thermal Conductive Gels | |
| Copper Vapor Chamber with Screen Cooling | |
| PCI Express 5.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution 4.0 | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 500W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PCI PEG connector |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 281 x 118 x 40mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit |
| Linux x86_64 | |
| Boxed Accessories | Quick start guide |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing card - JD, 3 April 2026
I just got this a week ago, and it is an absolutely fantastic card, while it gets a little bit loud (around PS4 fan loud), its thermals are great, and I'm getting great fps. Also i ordered it on a wednesday and it arrived the next day while I'm out here in JBay, so amazing courier service as well.
- AMD GPU - Dylan, 7 January 2026
Lovely Card performs brilliant on 1080P and 1440P. However it struggles with higher resolutions. Cheaper than Nvidia 5060TI with similar performance metrics
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,499.00
R6,999.00
Save: R 1,500!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PULSE 11350-03-20G 16GB GDDR6 128-Bit ...
In stock with WootwareR11,699.00
R9,199.00
Save: R 2,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16G GAMING OC ICE GV-R906XGAMINGOCICE-...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Sapphire Radeon RX 9060 XT NITRO+ 11350-01-20G 16GB GDDR6 128-Bit...
In stock with WootwareR12,999.00
R10,499.00
Save: R 2,500!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PURE 11350-02-20G 16GB GDDR6 128-Bit P...
In stock with WootwareR12,199.00
R9,499.00
Save: R 2,700!
ASRock Radeon RX 9060 XT 16GB Challenger RX9060XT CL 16GO 16GB GD...
In stock with SupplierR10,397.00
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
WootVision 24F I144 23.8" Full HD (1920x1080) 144Hz 14ms IPS Blac...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,599.00
Save: R 800!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
























