Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Swift Series |
| Model | Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition (RX-96TSW8GBQ) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9060 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 32 |
| Base Clock | 1900MHz |
| Game Clock | 2780MHz |
| Boost Clock | 3320MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 32MB |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| Vulkan | Vulkan Optimized |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort v2.1 (DSC) |
| 1x HDMI v2.1 (VRR and FRL) | |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 × 4320 |
| VR Ready | N/A |
| General | |
| Features | AMD Radiance Display Engine |
| AMD Radeon Boost technology | |
| AMD Radeon Anti-Lag* technology | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| AMD FidelityFX Super Resolution technology | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| Microsoft DirectStorage | |
| Vulkan Optimized | |
| AMD smart technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Privacy View | |
| AMD Radeon Super Resolution technology | |
| AMD Link | |
| AMD Freesync technology | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 270mm x 124mm x 48mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,499.00
R6,999.00
Save: R 1,500!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PULSE 11350-03-20G 16GB GDDR6 128-Bit ...
In stock with WootwareR11,699.00
R9,199.00
Save: R 2,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16G GAMING OC ICE GV-R906XGAMINGOCICE-...
In stock with WootwareR12,199.00
R9,199.00
Save: R 3,000!
Sapphire Radeon RX 9060 XT NITRO+ 11350-01-20G 16GB GDDR6 128-Bit...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,999.00
Save: R 3,000!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PURE 11350-02-20G 16GB GDDR6 128-Bit P...
In stock with WootwareR12,199.00
R9,499.00
Save: R 2,700!
ASRock Radeon RX 9060 XT 16GB Challenger RX9060XT CL 16GO 16GB GD...
In stock with SupplierR10,397.00
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R5,199.00
Save: R 1,600!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
























