| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | CPU Coolers |
| Model | FROZN A410 BLACK |
| Compatibility | Intel LGA1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 220W |
| Overall Dimension | 120×73×152mm (L×W×H) |
| Heatsink Material | 4×Ф6mm Heatpipe (Direct Touch) Aluminum Fin |
| Weight | 720g (heatsink fan) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Fan Speed | 500±200 ~ 2000±10% RPM |
| Max. Air Flow | 78.25CFM |
| Max. Static Pressure | 2.68mmH2O |
| Noise | 29.85dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC (4pin PWM) |
| Operating Voltage | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 3W |
| Bearing Type | FDB |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good Cooler for the price - Hennie, 29 November 2025
I have tested it on Ryzen 7 7800x3d and it stays nice and cool, also tested it on Intel i9 13900k and it keep it under control, but not recommended for Intel 13th and 14th gen cpu's.
- Overkill - Hugo, 13 October 2024
Running this on a 7800x3d. CPU stays ice cold. Overkill for the 125w processor and silent.
Dropping a star because of bad screw threads for the bracket mount. - Great Performance - CB, 29 April 2024
This cooler does exactly what it says on the sticker. CPU stays cool under load while gaming. It's quite a bit bigger than expected so make sure you have enough space available. I did not trust the stock cooler with my CPU to do the job so this one is certainly bang for buck.
Overall Build:
CASE: Montech AIR 1000 Premium
CPU: Ryzen 5 7500F
COOLER: ID-Cooling FROZN A410
GPU: Palit GeForce RTX 4070 Ti SUPER
MBOARD: B650 GAMING X AX
RAM: G.Skill F5 (2x16GB) DDR5-6000MHz CL30
SSD: HIKSEMI 1024G FUTURE 1TB
PSU: Super Flower Leadex III Gold 850W
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
Sudokoo R-SK700V-WHNDAN-GAS SK700V White 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!









